Anasayfa Liste A’dan Z’ye The Vampire Diaries

A’dan Z’ye The Vampire Diaries

Yayınlandığı ilk günden beri büyük bir hayran kitlesi elde etmeyi başaran “The Vampire Diaries” ilk bakışta tipik bir vampir hikâyesi gibi görünse de bizi her bölümde şaşırtmayı başaran bir dizi. Biz de dört sezondur devam eden bu dizideki bazı ayrıntıları hatırlatmanın yararlı olacağını düşündük. İşte A’dan Z’ye “The Vampire Diaries”;

History Repeating

Alaric Saltzman

A: Alaric – Eşi Isobel’i öldüren vampiri bulmak için yolu Mystic Falls’a düşen tarih öğretmeni, vampir avcısı. Zamanla Elena ve Jeremy’ye bir nevi ebeveyn rolü üstlenen, Damon’un da en yakın dostu haline gelen Alaric ne yazık ki 3. sezonun finalinde öldürüldü.

B: Beşli – Yaklaşık 900 yıldır var olduğu düşünülen vampir avcısı topluluğu. Vücutlarında oluşan dövmeler tüm dünyada yer alan vampirlerin yerlerini belirleyen bir harita işlevi görüyor.

C: Caitlin – Profesör Shane’in eşi. Bir cadı olan Caitlin, oğulları Sam’in ölümünden sonra onu tekrar hayata döndürmek için bir büyü yapar. Fakat büyü ters tepince ne yazık ki hayatını kaybeder.

D: Denver – Jeremy’nin 3. sezonda Elena’nın ısrarıyla yaşanan olaylardan uzaklaşması için bir süreliğine gittiği şehir.

E: Elijah – “Original” olarak tanımlanan vampir ailesinin üyelerinden. Asil duruşu ve olaylara yaklaşımıyla dizi takipçilerinin en sevdiği ve de hep görmek istediği karakterlerden biri.

Bringing Out the Dead

Elijah

F: Fell Kilisesi – 1864 yılında Mystic Falls’da bulunan 27 vampirin hapsedilip yok edilmeye çalışıldığı kilise.  Kilise yanmasına rağmen Emily Bennett’in yaptığı büyü sayesinde vampirler mezarların altından kalmayı başardı.

G: Görsel İkizler – Elena’nın da aralarında bulunduğu, Petrova ailesinin soyundan gelen, 500 yılda bir doğan kadınlar. Kanları biri büyü yardımıyla farklı kişileri birbirine bağlayabilir ve de lanetlerin gerçekleşmesini sağlayabilir. Görsel ikizlerden sadece ikisi hayatta; Elena ve Katherine.

H: Henrik Mikaelson – Mikaelson ailesinin en genç üyesi ve “Original” olarak adlandırılan vampirlerin bir nevi oluşma nedeni. Bir gün ağabeyi Klaus’la kurt adamların dönüşümünü izlemeye giden Henrik, bir kurt adam tarafından hayatını kaybeder. Bu olay da anneleri Esther’in tüm çocuklarını bir vampire dönüştürmelerine neden olur.

I: Isobel – Alaric’in eşi, Elena’nın biyolojik annesi. Damon tarafından bir vampire dönüştürülen Isobel, Klaus’un baskılarının ardından Elena’nın gözü önünde güneşe doğru yürüyerek intihar etti.

İ: İtalyanca – Stefan’ın konuştuğu dört dilden biri.

vicki

Vicki Donovan

J: John Gilbert – Elena’nın amcası olarak tanıdığı biyolojik babası. 2. sezonun sonunda Elena’nın vampire dönüşmesini engellemek için yapılan büyü hayatını kaybetmesine neden oldu.

K: Konsey – Kurucu ailelerin kasabayı vampirlerden korumak için kurdukları grup.

L: LJ Smith – “The Vampire Diaries” in dizi haline dönüşmesini sağlayan kitap serisinin yazarı.

M: Mystic Falls: Hikâyemizin geçtiği kasaba. Matt hariç neredeyse herkesin vampir, cadı, kurt adam ya da melez olduğu bu kasabada partilerin ve etkinliklerin sonu hiç gelmez.

N: New Orleans – Damon ve Stefan’ın efendilik bağıyla ilgili bilgi toplamak için gittikleri şehir. Bu arada Klaus’un da hayatının bir kısmını burada geçirmiş. Eğer onaylanırsa dizinin spin-off’u “The Originals”ın hikâyesi bu şehirde geçecek.

O: On Yedi – Stefan’ın vampire dönüştürülmeden önce insan olarak yaşadığı yıl sayısı.

Ö: Ölümsüzlük İksiri – Qetsiyah ve Silas’ın birlikte yarattıkları ölümsüzlüğü tedavi eden iksir. Profesör Shane sayesinde varlığından haberdar olduğumuz bu iksir bir vampiri ölümlüye dönüştürebiliyor.

forbes

Sheriff Forbes

P: Petrova Ailesi – Aralarında Elena ve Katherine’in de bulunduğu, soyunda görsel ikizler barındıran aile.

Q: Qetsiyah – Silas’la birlikte ölümsüzlüğün iksirini yaratan cadı.

R: Ripper – Stefan’ın bir zamanlarki takma adlarından bir tanesi. Stefan’ın “Ripper” olarak anıldığı zamanlarda kurbanlarına neler yaptığına da 3. sezonda şahit olduk.

S: Siyah – Damon’ın en sevdiği renk.

Ş: Şerif Forbes – Mystic Falls’un şerifi, Caroline’ın annesi. Kasabanın konseyinde de yer alan ve vampirlerden nefret eden Şerif Forbes’un, kızı Caroline’ın vampir olduğunu öğrenmesinden sonra bu konuda biraz yumuşadığını söyleyebiliriz.

T: Tahta Kazık – Vampirleri öldürmek veya zarar vermek için kullanılan yöntemlerden biri. Vampirin direkt kalbine saplandığında onları sonsuza dek yok etmeyi başarır.

U: Uyku – Dizide neredeyse hiç görmediğimiz yaşam aktivitelerinden biri.

Ü: Üç – Katherine, Rebekah ve Elena olmak üzere Stefan’ın bugüne kadar gördüğümüz eski kız arkadaşlarının sayısı.

mystic falls

Mystic Falls’a Hoşgeldiniz!

V: Vicki – Matt’in biricik ablası, Jeremy’nin büyük aşkı. Damon tarafından vampire dönüştürülen Vicki’nin sonu Stefan’ın elinden oldu.

W: Wickery Köprüsü – Elena’nın anne ve babasıyla araba kazası geçirdikleri köprü. Bir nevi hikâyenin başladığı yer de diyebiliriz. Wickery sadece Elena’nın anne-babasının hayatını kaybetmesine tanıklık etmedi bir de kendisinin vampire dönüşmesine neden olan olayın başlangıç yeri oldu.

X: X-Ray Görüşü – Vampirlerin sahip olamadığı süper güçlerden biri.

Y:  Yedi – “Original” vampirlere dönüşmeden önceki Mikaelson ailesindeki kardeşlerin sayısı. Elijah, Finn, Niklaus, Rebekah, Kol, Henrik, Aaron.

Z: Zihin Etkileme – Vampirlerin yeteneklerinden sadece biri. İnsanların gözlerinin içine bakarak zihinlerini etkilemeyi ve istediklerini yaptırmayı başarabiliyorlar.