Anasayfa Sinema BAFTA Film Ödülleri İçin Adaylar Belli Oldu

BAFTA Film Ödülleri İçin Adaylar Belli Oldu

0 61

2018 yılının BAFTA Film Ödülleri için adaylar bugün açıklandı. “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Kadın Oyuncu” dahil tam 12 adaylığı bulunan Guillermo del Toro filmi The Shape of Water, adaylar arasında en öne çıkan film olmayı başardı. Del Toro, The Shape of Water filmi ile henüz geçtiğimiz Pazar günü “En İyi Yönetmen” Altın Küre ödülünü evine götürmüştü.

BAFTA adayları arasında öne çıkan diğer iki film ise 9’ar adaylık alan Three Billboards Outside Ebbing Missouri ve Darkest Hour oldu.

Kore’li yönetmen Park Chan Wook‘un geçtiğimiz seNe oldukça ses getiren filmi The Handmaiden, Kore’nin BAFTA’ya aday gösterilen ilk filmi olmayı başardı.

2018 BAFTA Film Ödülleri için tüm adaylıklar ise alttaki gibi:

En İyi Film
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi İngiliz Filmi
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

İngiliz Yazar, Yönetmen veya Prodüktör Tarafından Yapılan En İyi İlk Film
The Ghoul – Gareth Tunley, Jack Healy Guttman & Tom Meeten
I Am Not a Witch – Rungano Nyoni, Emily Morgan
Jawbone – Johnny Harris, Thomas Napper
Kingdom of Us – Lucy Cohen
Lady Macbeth – Alice Birch, William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly

Yabancı Dilde En İyi Film
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

En İyi Belgesel
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

En İyi Animasyon Filmi
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette

En İyi Yönetmen
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo Del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Senaryo
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Uyarlama Senaryo
Call Me by Your Name
The Death of Stalin
Film Stars Don’t Die in Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

En İyi Kadın Oyuncu
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

En İyi Erkek Oyuncu
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Allison Janney, I, Tonya
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Orijinal Müzik
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water

En İyi Sinematografi
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Kurgu
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

En İyi Kostüm Tasarımı
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water

En İyi Saç & Makyaj
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

En İyi Ses
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

En İyi Görsel Efekt
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

En İyi Kısa Animasyon Filmi
Have Heart
Mamoon
Poles Apart

En İyi Kısa Film
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys

EE Rising Star Ödülü (Halk tarafından oynlanacak)
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet