Anasayfa İnceleme Eleştiri Battlestar Galactica – Kült Olmak Kolay mı?

Battlestar Galactica – Kült Olmak Kolay mı?

 

BATTLESTAR GALACTICA -- Pictured: (l-r) Edward James Olmos as William Adama, Tricia Helfer as Number Six, James Callis as Gaius Baltar, Tahmoh Penikett as Karl "Helo" Agathon, Katee Sackhoff as Kara "Starbuck" Thrace, Mary McDonnell as Laura Roslin, Grace Park as Sharon Valerii, Jamie Bamber as Lee "Apollo" Adama, Michael Hogan as Saul Tigh, Aaron Douglas as Tyrol -- SCI FI Channel Photo: Art Streiber

BATTLESTAR GALACTICA — Pictured: (l-r) Edward James Olmos as William Adama, Tricia Helfer as Number Six, James Callis as Gaius Baltar, Tahmoh Penikett as Karl “Helo” Agathon, Katee Sackhoff as Kara “Starbuck” Thrace, Mary McDonnell as Laura Roslin, Grace Park as Sharon Valerii, Jamie Bamber as Lee “Apollo” Adama, Michael Hogan as Saul Tigh, Aaron Douglas as Tyrol — SCI FI Channel Photo: Art Streiber

Birinci Cylon Savaşı

İşte bu keşif, insan ırkı için yeni bir tehtidin başlangıcı oluyor. Yeni nesil robotlar, felsefeyle ve insanlar tarafından oluşturulmuş yasalarla yoğurdukları fikilerinden kendilerinin “köle bir ırk” oldukları kanısına varıyorlar ve bu köleliği bitirmek üzere bir isyan hareketi başlatıyorlar.

Battlestar Galactica evreninde “Cylonlar” olarak adlandırılan bu ırk, insanlara karşı ilk isyan nitelikli saldırılarını gerçekleştiriyorlar ve 12 kolonide başlayan bu isyan hem insanlardan, hem de Cylon’lardan çok sayıda ferdin yok oluşuna sebep oluyor.

Henüz ne olduğunu kavrayamayan insan ırkı, “Savaş Yıldızları” ve askerlerin direnciyle hayatta kalmayı başarıyorlar, ancak anlamlandıramadıkları bir şekilde “Cylonlar” insanlara karşı saldırılarını sonlandırıp “Ateşkes” yaparak 12 koloniyi terkediyorlar. Ayrılırken bıraktıkları sinyal ile “Ateşkes” olduğunu ve her yeni evrede (senede 1 – senenin bizimkiyle aynı olmadığını unutmamakta fayda var) bu aktin yenilenmesi için temsilci gönderilmesi gerektiğini söylüyorlar.

İşte bizler için dizi bu noktada başlıyor. Cylon’lar ile yapılan savaşın üzerinden onlarca sene geçmiş, insan ırkı düzenini yeniden sağlamış ve savaşa karşı hala temkinli biçimde önlem almaya devam ediyorlar. Savaş Yıldızları modernize ediliyor ve sayıları artırılıyor. Her sene Cylon’larla anlaşmanın yenileneceği uzay üssüne temsilci gönderilmeye devam ediliyor, ancak dizinin başladığı noktada Cylon’ların çok uzun zamandır barışı yenilemek üzere temsilci göndermediği haberini alıyoruz.

İkinci Cylon Savaşı ve Kolonilerin Yok Oluşu

İnsanların gönderdiği son temsilciden haber alınamıyor. Kolonilerde herhangi bir savaş beklentisi yok. Ancak umulmadık bir anda, başkent Caprica’da insanların oluşturduğu “Savunma Ağı”nın tüm kalkanları kalkıyor ve saldırıya açık hale geliyor.

İşte tam bu esnada Cylon’lar, barıştan on yıllar sonra insanlara tekrar ve bu sefer “ırkın soyunu tüketmek” üzere saldırmaya başlıyorlar. 12 gezegende yer alan tüm insanlar, ardı ardına gelen nükleer patlamalar sonucu soykırıma uğrayarak yok oluyorlar. Savunma ağını çökerten Cylon’lar, yörüngede yer alan tüm “Savaş Yıldızları”nı da ani bir saldırıyla yok etmeyi başarıyorlar.

İnsanoğlu için tam bir yıkım yaşanıyor. Kaçmaya çalışanlar, ışık hızını aşmış olan teknolojilerini (warp) kullanarak uzayın derinliklerine ışınlanıyorlar. Kurtulanlar, uzayın 4 bir yanına savrulan bir avuç insandan ibaret… Halen havada ve uzakta olanlara ise insan ırkının tamamen yok olduğunu bildiren mesajlar iletiliyor… “Kaçın ve canınızı kurtarın…”

Savaş Yıldızı Galactica

İşte bu esnada, 12 koloninin en eski savaş yıldızlarından birisi olan “Battlestar Galactica” emekliye ayrılmak üzere ve koloniden bir hayli uzakta. Yardım sinyallerini aldıklarında bir Cylon saldırısının başladığını farkeden deneyimli komutan William Adama, koloniye dönüp savaşmak niyetinde. Ancak öncelikle yardım çağrısı yapan yakındaki siyaset, ticaret ve koloni gemilerine yardım ediyor. Yardım ettikleri gemilerden birisi de, Galactica’nın emekliye ayrılışı sebebiyle gemiye gelen ve Caprica’ya dönmek üzere yola çıkan hükümet temsilcisi Laura Roslin’i taşıyor. Kendisi Caprica hükümetinin eğitim bakanı… Koloniden gelen yardım sinyalleri doğrultusunda Başkan’ın da öldüğünü öğreniyoruz. Dahası, kabineden hayatta kalan kimse yok, dolayısıyla 12 koloniyi yöneten hükümetten geriye kalan tek kişi eğitim bakanı Laura Roslin artık başkan sıfatını devralmak durumunda kalıyor. 12 koloninin yeni başkanı Roslin’in ilk emri ise çok net: “İnsan ırkının geleceği bizlere bağlı ve geri dönemeyiz, Cylon’lardan kaçıyoruz ve Battlestar Galactica bizleri korumakla görevli…”

Komutan Adama’nın itirazlarına rağmen karar uygulamaya alınıyor, 30 civarında korunmaya muhtaç gemi ve onları korumakla görevli 1 adet savaş yıldızı uzayın derinliklerine doğru ışık hızından daha hızlı biçimde sıçramalar yaparak koloniden uzaklaşmaya ve Cylon gemilerinden kaçmaya başlıyorlar. Tabi Cylon’lar da kalan insan ırkının son temsilcilerinin peşinden uzayın derinliklerine doğru yolculuğa başlıyor.

BENZER KONULAR

0 1099