Anasayfa İnceleme Eleştiri Battlestar Galactica – Kült Olmak Kolay mı?

Battlestar Galactica – Kült Olmak Kolay mı?

BATTLESTAR GALACTICA -- SCI FI Series -- Pictured: (l-r) Tricia Helfer as Number Six, James Callis as Gauis Baltar, Katee Sackhoff as Lt. Kara "Starbuck" Thrace, Edward James Olmos as Commander Adama, Mary McDonnell as President Laura Roslin, Jamie Bamber as Lee "Apollo" Adama, Aaron Douglas as Tyrol, Grace Park as Sharon "Boomer" Valeri -- SCI FI Photo: Anthony Mandler

BATTLESTAR GALACTICA — SCI FI Series — Pictured: (l-r) Tricia Helfer as Number Six, James Callis as Gauis Baltar, Katee Sackhoff as Lt. Kara “Starbuck” Thrace, Edward James Olmos as Commander Adama, Mary McDonnell as President Laura Roslin, Jamie Bamber as Lee “Apollo” Adama, Aaron Douglas as Tyrol, Grace Park as Sharon “Boomer” Valeri — SCI FI Photo: Anthony Mandler

Genel Değerlendirme

Battlestar Galactica için anlatılacak o kadar çok şey var ki, uzun olduğunu farkettiğim bu yazıda yazdıklarım, dizi hakkında edineceğiniz fikir havuzunun sadece küçük bir damlası diyebilirim.

Öyle ki, dizi boyunca siyaset, entrika, ahlak, paranoya, aşk, felsefe, tarih gibi pek çok başlık altında akla hayale gelmeyecek deneyimler yaşıyorsunuz. Ancak bu deneyimleriniz sonlanmıyor, aksine her seferinde bir üst seviyeye çıkarak aklınızın bir kenarında tetikte durmanızı sağlıyor.

Daha da önemlisi, dizinin kurgusu ve ilerleyişi, sizin hayata bakış açınızı sorgulamanıza sebep oluyor. Azılı bir muhafazakar olsanız dahi dini inançlarınızı sorgular halde bulabiliyorsunuz kendinizi. Ki dizinin ilerleyen aşamalarında bu hususta çok büyük bir şok yaşayacağınızın garantisini verebilirim.

Dizinin en bağlayıcı yanlarından birisi de sürekli yaptığı ters köşeler. Zaten paranoya halinde izlediğiniz bölümlerde “hadi canım?” şeklinde haykırmanıza neden olacak pek çok olayla karşılaşıyorsunuz.

…ve dizi, belki de dizi tarihinin en derli toplu ve en tatmin edici finallerinden biriyle sonlanıyor!

İşte tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde, Battlestar Galactica serisi bir dizi olmaktan öte, bir sanat eseri, bir “Kült” olma unvanını fazlasıyla hakediyor.

Bittiğinde damağınızda bıraktığı tat, “keşke bitmeseydi” hissi, onun bitişinin verdiği boşluk hissi, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin finalindeki Frodo’lu, Bilbo’lu sahnelerle eş değer diyebilirim.

Diziyi 3 kere baştan seyrettim ve her izleyişimde yeni bir keyif unsuru bulmayı başardım. Bu sebeple, bu diziyi izlemeyen her dizi severin “büyük bir görsel şöleni kaçırdığı” kanısındayım.

İzlemenizi “şiddetle” tavsiye ediyor, bu uzun yazıyı okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum.

Sağlıcakla…

“So Say We All”

Puanlama

Senaryo – Hikaye: 10/10
Kurgu: 9/10
Karakter İşleyişi: 9/10
Akıcılık: 9/10
Final: 10/10
Genel Ortalama: 9,5/10
IMDb Puanı (01.02.2016): 8,8/10

 

BENZER KONULAR

0 1101