Anasayfa Müzik BBC’nin BTS ve K-Pop İçin Hazırladığı Belgeseller Yayınlandı

BBC’nin BTS ve K-Pop İçin Hazırladığı Belgeseller Yayınlandı

0 72

Geçtiğimiz Kasım ayında duyurusunu yaptığımız, BBC Radio 1′ın merakla beklenen BTS ve K-Pop belgeselleri bugün yayınlandı.

BBC Radio 1 DJ’lerinden Adele Roberts tarafındna hazırlanan ve bugün YouTube üzerinden yayınlanan belgeseller, genel olarak K-Pop sektörü ve BTS hakkında bilgiler içeriyor ve videolarda BTS üyelerinin de dahil olduğu sektörün farklı alanlarından kişilerle yapılan röportajlara da yer verilmiş.

K-Pop: Korea’s Secret Weapon?

“K-Pop: Korea’s Secret Weapon?” isimli video K-Pop hakkında daha genel bilgiler içermekte. Bu belgeselde, K-Pop için “Bir müzik türünden daha fazlası, Kore’nin gizli silahı” olarak bahsedilmiş. K-Pop’ın vazgeçilmez unsurları dans, moda, hayranlar gibi konulara değinilmiş. Bu belgeselde mevzunun sadece pozitif tarafları kadar, negatif tarafları ile de ilgileniliyor. K-Pop idollerinin çalışma şartları, maddi kazançları, neden birlikte yaşadıkları ya da neden bir özel hayata sahip olamadıkları araştırılmış. Ayrıca işin Kore ekonomisine olan katkısına da değinilmiş.

BTS Exclusive Interview #BTSonBBCR1

BTS röportajı, belgesel içinde de aynı şekilde yer alıyor. Bu kısımda BTS’in global başarısından bahsedilirken, grubun koreografı Son sung deuk ile dansın K-Pop içindeki önemi hakkında da kısa bir söyleşi yapılmış. Ünlü koreografın, K-Pop gruplarının başarısında dans yeteneğinin, en az müzik kadar önemli olduğunu vurgulaması gerçekten dikkat çekici. BTS ile yapılan röportajda ise Adele Roberts, üyelere sıra dışı sorular sorarak oldukça güzel bir iş ortaya koymuş. Grubun Billboard ödülü almasından sonra yapılan bu röportajda üyelerin bu başarı sebebiyle ne kadar mutlu olduğu belli oluyor. Ayrıca Roberts’ın, grubun albüm için hazırlık yaptığı sırada bazen günde 12-15 saat çalıştıklarını öğrendikten sonra sorduğu “Bunu kimin için yapıyorsunuz?” sorusuna Jimin “BTS ve ARMY” diye cevap veriyor ki, bir grubun kendi üyelerini ve hayranlarını bir temel motivasyon unsuru olarak görmesini fazlasıyla takdir ettiğimi eklemeliyim.

Ve son olarak, böyle bir çalışmada Korece kısımlarda İngilizce altyazı, İngilizce kısımlarda ise Korece altyazı kullanılmasını çok düşünceli bir davranış olduğunu düşünüyorum. Bu belgeselin uzunluğu beklediğimden çok kısa doğrusu, daha da uzun olsa da aynı keyfile izlerdim. Yine de BTS ve K-Pop hakkında özet bir bilgi almak adına, bu janra uzak kişilerin de sıkılmadan izleyebileceği bir iş olmuş.