Anasayfa İnceleme Bölüm İnceleme Bölüm İncelemesi: Game of Thrones 6×06 “Blood of my Blood”

Bölüm İncelemesi: Game of Thrones 6×06 “Blood of my Blood”

2 1853

Sezonun 6. bölümü, tam manasıyla bir geçiş bölümü, “filler episode” oldu. Bu haliyle bölüm incelemesine konu olacak çok majör konu başlıkları olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır sanırım. Ama Game of Thrones, geçiş bölümlerinde de araya sıkıştırdığı güzel detaylarla kafa karıştırmayı başarabilen bir dizi.

Dizinin başlangıcında Bran’ın gözünden Mad King Aerys II‘nin vizyonlarını, “Burn them all” diye haykırışını gördük. Bu sahne ve Bran’ın bunu görmesi, Aerys’i delirtenin bir Warg olduğu iddiasını doğrular nitelikteydi bence.

Bunun devamında bölüm; hangi cephe en son ne durumda sorusunu sormak için iyi bir fırsat bölümü galiba. Bu sebeple Westeros ve deniz ötesinin son hallerini yazmak en uygunu olacak:

Duvar ve Duvar Ötesi: Son bölüm Bran’ın ölülerden (Wigth) kaçmaya çalışırken en yakın dostu Hodor’u feda etmek zorunda kaldığı (Hold the Door) bir anda nihayete ermişti. Bran, Meera’nın sürüklediği kızağıyla,trans halindeyken kaçma çabalarındaydı.

Yakalanmak üzere oldukları bir anda atlı, alevden topuzlu bir süvari kahramanlarımızı wightların elinden kurtardı. Yüzü başta kapalıydı ve kim olduğunu anlayamadık. Ancak sonrasında Bran’a “senin çocukluğunu bilirim ben” dediği anda gelenin Benjen Stark olduğunu anlamış olduk.

Benjen Stark bizi şaşırtan bir ayrıntı anlattı. Yüzünü açtığında yüzü donmuş – ölü gibiydi. Eti katılaşmış ve grileşmişti. Ne olduğunu soran yeğenine uzun süre dışarıda kaldığını ve sonunda yakalandığını, aslında öldüğünü, ölüler tarafından dönüştürülmek üzereyken kendini bulanlar tarafından büyünün terse çevrildiğini, kalbine sokulan bir ejderha camıyla dönüşmekten kurtulduğunu ancak bu hale geldiğini belirtti.

Ancak burada bir durumu dile getirmek gerekiyor. Bu sahnenin de işlenişi kitaptan farklı oldu. Normal şartlarda yüzü kapalı biçimde duvarın ötesinde arz-ı endam eden kişinin “Coldhands” olması gerekiyor. Bu karakter Uncle Benjen ile birleştirildi. Dahası, Coldhands, 3 Gözlü Kuzgun ile bağı olan ve antik çağlarda duvarın inşasına katkıda bulunan kadim birisiydi. Duvar sadece buzdan örülmemişti. Aynı zamanda büyülerle tutundurulmuş ve Mimar Brandon ile yanındakilerin katkılarıyla inşa edilmişti. İşte yanındakilerden biri de Coldhands olmalıydı. Ancak Coldhands bu durumda yüzlerce yaşında olmalıydı. Benjen ise bildiğimiz Stark hanedanının küçük veliahtı.

Kings Landing: Jaime ve Cercei’nin planları doğrultusunda ordularının elit kumandan ve süvarilerini Kings Landing’e getiren Tyrell’ler, Margery’nin kefalet yürüyüşünü yapmasını engellemeyi planlıyorlardı. Gün be gün etkinliği yükselen High Septim ve Faith, nihayet Margery’i halkın karşısına çıkarmıştı ki Jaime önderliğindeki Tyrell ordusu merdivenlerin önünde dikildi ve tehdidini yaptı.

Ancak beklemedikleri bir satranç hamlesiyle karşılaştıklarını söyleyebiliriz. Bir önceki sahnede Tommen ve karısı Margery arasında geçen dialoglarda Margery sanki aydınlanmışçasına “Faith”e artık farklı gözlerle baktığını, eski günahlarını anladığını, artık neyin doğru neyin yanlış olduğunu kavradığını belirtiyordu. Açıkçası bu sahnede benim de kafam çok karıştı. Margery gerçekten Faith’e karşı sempati besleyip doğru olduklarına inandıkları için mi bu şekilde davranıyor yoksa onların elinden kurtulmak için mi anlayamadım.

Ama sanırım cidden Margery Faith’e gönülden bağ kurdu çünkü kurduğu cümleler ilginçti. Kefaret yürüyüşünü yapabileceğinden hatta yapması gerektiğinden, geçmişte yaptığı iyiliklerin göz boyama ve sahtelik olduğundan, inancın kendisini temizlediğinden, kardeşini sevdiğinden ve onun ruhunun temizliğini görebildiğinden ancak inancın karşısında kurtuluşun kardeşine bağlı olduğundan bahsetti durdu. Özellikle de Tommen’e bu tarz bir yaklaşım göstermesi altında 2 sebep olabilir. Ya gerçekten böyle düşünüyor ya da çok çok zekice bir hamleyle Faith’i arkasına alabilecek biçimde Kral Tommen’i manipüle etme yoluna gidiyor.

Durum ne olursa olsun High Septim merdivenlerde karşılaştığı manzara karşısında kefaret yürüyüşünü iptal etmeyi ve “artık güçler birleşiyor, kefaret yürüyüşü yok, Kralımız da Kraliçemiz de inanca gönülden bağlılıklarını dile getirdiler” diyerek tabiri caizse Lannister’ları ve Tyrell’leri mağlup eden satranç hamlesini yaptı. Özetle, artık ne Tommen Lannister’ların Tommen’i, ne de Margery Tyrell’lerin Margery’si…