Anasayfa İnceleme Eleştiri Netflix Keşifleri: Boys Over Flowers

Netflix Keşifleri: Boys Over Flowers

Güney Kore dizileriyle uzaktan ya da yakından ilgiliyseniz, Boys Over Flowers’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Ülkemiz izleyicileri arasında olduğu kadar, tüm dünyada büyük bir popülaritesi olan Boys Over Flowers; belki de Kore dizilerinin en bilineni, hatta Kore dizilerinin tüm dünyada böylesine tanınıp, sevilmesinin öncelikli sebebi… Kadrosunda yer alan hemen hemen tüm oyuncuları üne kavuşturan bu dizi, pek çok kişi için Güney Kore dizilerine başlangıç noktasını oluşturuyor ve kendisi izleme listelerinin olmazsa olmazı… Elbette Boys Over Flowers‘ı benim de izlemem gerekiyordu…

Boys Over Flowers – İlk Bakış

2009 yılında KBS2 kanalında 25 bölüm olarak yayınlanan Boys Over Flowers, aslen Hana Yori Dango isimli Japon shōjo manga serisinden uyarlanmıştır. Boys Before Flowers ismiyle de bilinen dizi, aynı hikayenin 5. dizi uyarlaması. (Ondan önce Tayvan’da Meteor Garden ve Meteor Garden 2 ile Japonya’da Hana Yori Dango ve Hana Yori Dango Returns isimleriyle yayınlanmış 2’şer sezonluk 2 dizi bulunuyor.) Bölümlerin 1 saat uzunluğunda ve toplamda 25 bölüm olması sebebiyle standart Kore dizilerinden daha uzun olan Boys Over Flowers bir gençlik romantik-komedi-draması. Dizi bir süre evvel Türkiye’de de TRT Okul kanalında Yaban Çiçeği ismiyle yayınlanmıştı. Dizinin tüm bölümleri şu anda Türkçe altyazı desteği ile Netflix Türkiye’de yer almakta (şuradan).

Boys Over Flowers – Konusu

Kuru temizlemecilik yapan, geçim sıkıntısı içindeki bir ailenin neşeli, gururlu ve dürüst kızı olan Geum Jan-di, çok küçük ve elit bir azınlığın eğitim görme şansı yakaladığı Shinhwa lisesine yaptığı bir teslimat sırasında intihar etmek üzere olan bir öğrencinin hayatını kurtarır. Bu haber ülkede büyük yankı uyandırır ve gözler hem Shinhwa lisesine hem de Geum Jan-di‘ye çevrilir zira öğrencinin intihara kalkışma sebebi diğer öğrencilerin kendisine yaptığı eziyetlerdir. Bu olayın üstünü örtmek ve Shinhwa lisesinin itibarını kurtarmak adına Geum Jan-di‘ye burs verilir ve Jan-di kendisini zengin, küstah ve acımasız insanlarla dolu bu okulda bulur. Shinhwa lisesi F4 isimli (First four ya da Flower four) 4 kişilik bir çete tarafından yönetilmektedir, bu 4 öğrenci hem tüm ülkenin hem de okulun en zengin ve en itibarlı ailelerinden gelmektedirler; sessiz ve yalnız müzisyen Yoon Ji-hoo, çapkın seramik sanatçısı So Yi-jung, dövüş sanatları ustası Song Woo-bin ve ülke ekonomisinin büyük kısmına sahip olan Shinhwa grubunun veliahtı Gu Jun-pyo. Kimsenin bu dörtlü karşısına çıkmaya cesaret edemediği okulda, doğru bildiğinden vazgeçmeyen Geum Jan-di’nin F4 ile karşı karşıya gelmesi çok zaman almaz. F4’ün lideri Gu Jun-pyo, Jan-di’ye resmen kafayı takar. Diğer taraftan Jan-di her dara düştüğünde, elinden tutup onu kaldıran hep Ji-hoo olur. Böylece uzun yıllara yayılan yer yer komik, yer yer trajik ama her zaman romantik tuhaf bir aşk üçgeni hikayesi başlamış olur.

Boys Over Flowers – Oyuncular

Hye-sun Koo (Geum Jan Di), Min-ho Lee (Goo Joon Pyo), Hyun-joong Kim (Yoon Ji Hoo), Bum Kim (So Yi Jung), Joon Kim (Song Woo Bin), So-eun Kim (Chu Ga Eul).

*** Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı SPOILER nitelikli bilgiler içermektedir!***

Boys Over Flowers – Eleştiri

boys-over-flowers-hana-yori-dango

Yazmak istediğim çok şey var ancak öncesinde şunu söylemeliyim, Boys Over Flowers maalesef benim favori Güney Kore dizim değil. Büyük beklentilerle başladığım dizi sona yaklaştıkça beni büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Boys Over Flowers’ı izlemeye başlar başlamaz diziyi 2 sebepten çok sevmiştim;

1- Karşımızda güçlü bir kadın karakter vardı
2- İzlediğim diziler içerisinde ilk defa bir kadın karakterin, hangi adamı seçmesi gerektiği konusunda hiç bir fikrim yoktu!

Ancak bölümler ilerledikçe o güçlü kadın karaktere bir şeyler oldu, kendine haksızlık edenlerin karşısında duramamaya başladı. Hem yardım tekliflerini doğru dürüst kabul etmiyordu, hem de her düştüğünde birinin gelip kendisini kaldırmasını bekliyordu. Dizi romantik komediden, tamamen dramaya dönüştü; gereksiz karakter ve olaylarla hikaye anlamsızca uzadı. Boys Over Flowers 12. bölümden sonra tamamen yön değiştiren bir dizi. Bu değişim öylesine belli ki, acaba dizi ara mı vermiş bu bölümden sonra diye kontrol etme ihtiyacı duydum. (Ara yokmuş.) Dizi bu kadar uzun olmasına rağmen mutlu son konusunda bu kadar cimri davranılmış olması, son ana dek dramayı devam ettirme ihtiyacı da gerçekten çok can sıkıcı.

Gelelim dizinin sevdiğim noktalarına. Yukarıda da belirttiğim üzere, dizinin başlarında hayatımda ilk defa bir dizide ana karakterin seçmesi gereken insan konusunda bu kadar arada kalmıştım, kaldı ki dizinin hangi yönde ilerleyeceğini de kestirmekte zorlanıyordum. Jan-di kimi seçecekti, Goo joon pyo mu, Yoon ji hoo mu?

Goo Joon Pyo, Jan-di’nin peşinde çok koştu. Belki ilk defa bir kişi tarafından reddedildiği ya da istediği şeye sahip olamadığı için böylesine çok istedi Jan-di’yi. Elinden geleni yaptı, öyle uğraştı ki bazen Jan-di’ye Joon Pyo’ya bu denli kötü davrandığı, bir sarılmayı, bir öpücüğü çok gördüğü için sinir oldum zaman zaman. Ancak Geum Jan-Di ve Goo Joon Pyo ilişkisinde de yukarıda bahsettiğim 12. bölüm benim açımdan bir son teşkil ediyor, o bölümden sonra hiç bir zaman bu ikilinin bir araya gelmesini istemedim.

“Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti…”

Kore dizileri klişeler üzerinden ilerliyor, hatta o sevilen ve beklenen klişeler böylesine çekici kılıyor Kore dizilerini. Bu sebeple ne şimdi ne de daha sonraki yazılarımda bu klişe mevzusuna çok takılmayacağım, senaryoyu eleştirmeyeceğim. Ancak Boys Over Flowers’ın hikayesi ve sonunun nasıl da doğru dürüst bağlanamamış olduğuyla alakalı bir iki lafım var.

Dizinin ilk bölümlerinden birisinde, hep birlikte bir hafta sonu tatiline gidiyorlardı. Jan-di bu tatilde bir fal baktırmıştı ve falcı kendisine “Hayatında 2 erkek olacak, birisi senin ruh ikizin, diğeri ise evlendiğin adam olacak” demişti. Ben tüm dizi boyuncu bu konunun işleniyor olmasını umut ettim. Diziyi izlediğim süre boyunca “Ji Hoo’muydu Jan-di’nin ruh ikizi yoksa Jun Pyo’mu? Sonunda evleneceği kim olacak?” düşünceleri arasında gittim geldim. Ancak dediğim gibi dizinin 2. yarısında – Jun Pyo’nun annesiyle çalışmaya başlayıp arkadaşlarını ve sevgilisini geride bıraktığı kısımlar- Geum Jan Di ve Goo Joon Pyo’nun artık birlikte olamayacaklarını, bunu eninde sonunda anlayıp ayrılacaklarını düşündüm.

Jan Di, Joon Pyo ile birlikteyken hiç mutlu olmadı, 1 gün iyi vakit geçirseler 3 ay acı çektiler. Tüm bu süre boyunca Ji Hoo tüm centilmenliği ile sevdiği kadının yanında oldu, elinden tuttu. Bencil davranmadan sevdiği kadının mutluluğu için çabaladı. Kaldı ki ben Jan Di’nin de ona karşı boş olmadığını düşünüyorum, iyi günde kötü günde hep beraber oldular, hayatı birlikte yaşadılar resmen. Ancak Joon Pyo, Jan Di’yi mutsuz etmek pahasına ondan vazgeçmedi, çok bencil davrandı. Dizinin son 5 dakikasına dek, Ji Hoo’nun Jan Di’ye ne denli aşık olduğunu gösterdiler, inanılmaz bir şekilde. Dizinin en sevdiğim olay örgüsü işte bu; Ji Hoo ve Jan Di arasında yavaştan gelişen sevgi oldu. Dizinin son anlarına dek hep, Jan Di’nin de bunu kabul edip, “Bu iş Joon Pyo ile olmayacak, heder ettim hayatımı, yeter artık!” demesini bekledim. Yani bana kalırsa Jun Pyo, Jan Di’nin aşık olduğu adamken (ruh ikizi); Ji Hoo sevdiği (evleneceği) adamdı. Eh, pek doğru bir çıkarımda bulunamamışım demek ki 🙂

Son söz: Boys Over Flowers, Kore dizisi severlerin mutlaka izlemesi gereken ancak sonu oldukça havada kalan bir dizi. IMDb puanı 8.3, benim puanım ise 6.5.

Diziye dair birkaç not;

1- Dizide Sunny’i (Mean Girls üçlüsü arasında yer alan) canlandıran yardımcı kadın oyuncu Jang Ja-Yeon, 7 Mart 2009’da intihar etmiş.
2- Goo Joon Pyo karakterini canlandıran Lee-Min ho, bu diziden sonra City Hunter, Faith, The Heirs gibi 3 çok sevilen dizide yer aldı. (Bu dizilerde saçları kıvırcık değil çok şükür…) Müzikle de ilgilenen oyuncunun “My Everything” isimli bir de albümü bulunuyor.
3- Yoon Ji Hoo’yu canlandıran Kim Hyun-Joong, daha önce tanıtımını yazdığımızPlayful Kiss“in de baş rolünde yer alıyor. Oyuncu, SS501 isimli müzik grubununda bir üyesi ve gerçekten büyük bir hayran kitlesi bulunuyor. Ancak yakışıklı oyuncunun eski kız arkadaşıyla yaşadığı, darp, davalar, düşükler, birden fazla hamilelik ve babalık testlerini de kapsayan çok ciddi bir skandala karışmışlığı var. Tüm detaylara şuradan ulaşabilirsiniz. Neyseki sonuç olarak mahkeme kendisini suçsuz bulmuş.
4- Hem Boys Over Flowers’da, hem de Playful Kiss dizisinde yer alan bir diğer oyuncu ise Lee Si-Young.

Boys Over Flowers – Tanıtım Filmi