Anasayfa Özel Dosya Breaking Bad Breaking Bad Hakkında Bilmediğiniz 34 Şey

Breaking Bad Hakkında Bilmediğiniz 34 Şey

The X-Files’ın yazar ve yapımcılarından Vince Gilligan’ın yarattığı Breaking Bad, dizi severlerin hiç şüphesiz en sevdiği yapımlardan biri. Dizi, kanser olduğunu öğrenen kimya öğretmeni Walter White’ın adım adım bir meth imparatoruna dönüşmesini ve bu dönüşümün kendisinde ve çevresinde yarattığı etkileri bizlere mükemmel bir şekilde yansıttı. Beş sezonluk yayın hayatı boyunca ikisi Altın Küre olmak üzere toplam 116 ödül kazanan dizi, başta Bryan Cranston’ın Walter White tiplemesi olmak üzere oyunculuklarıyla da göz doldurdu. Bizler de birçok dizi severin tutkunu olduğu bu yapımla ilgili bazı bilinmeyenleri paylaşalım istedik.

***Dikkat! Bu yazı tüm bölümleri izlememiş olanlar için çok ciddi spoiler nitelikli bilgi barındırmaktadır! ***

İşte Breaking Bad hakkında -muhtemelen- bilmediğiniz 34 şey;

George R.R. Martin

1. George R.R. Martin dizinin 5. sezon 14. bölümünün ardından Walter White’ı Game of Thrones’daki herkesten daha büyük bir canavar olarak yorumladı. Hatta bir sonraki kitabında bununla ilgili bir şey yapacağına dair yemin etti. (Kendisi Starklara çektirdiği eziyetleri çabuk unutmuş olsa gerek.)

aaron_paul_tout_thr

2. Aaron Paul hayatı boyunca hiç oyunculuk dersi almadı. Reddit üzerinden yaptığı bir söyleşide rol yaparken başka birisi gibi davranarak bu işin üstesinden geldiğini belirtiyor.

3. Dizinin yaşadığı bu inanılmaz başarının ardından bazı uyuşturucu satıcıları meth içine mavi boya ekleyerek ürünlerini bir marka haline dönüştürmeye çalıştılar.

4. Lydia Rodarte-Quayle karakterini canlandıran Laura Fraser İskoç kökenli bir oyuncu. Kendisinin gerçek aksanını 5. sezonla ilgili yaptığı bu röportajda duyabilirsiniz.

Bryan Cranston, Mighty Morphin Power Rangers, Snizard

5. Bryan Cranston, Walter White rolünü üstlenmeden yaklaşık 20 yıl önce Power Rangers’da Twin Man’e sesiyle hayat vermişti.

6. Tabii Cranston’ın Power Rangers ile bağlantısı sadece bununla kalmadı. Kendisi dizideki Blue Ranger’ın gerçek adı Billy Cranston’a da ilham kaynağı oldu.

This image released by AMC shows Aaron Paul as Jesse Pinkman in the pilot episode of "Breaking Bad." The series finale of the popular drama series airs on Sunday, Sept. 29. (AP Photo/AMC, Doug Hyun) ORG XMIT: NYET902

This image released by AMC shows Aaron Paul as Jesse Pinkman in the pilot episode of “Breaking Bad.” (AP Photo/AMC, Doug Hyun) ORG XMIT: NYET902

7. Eğer 2007-2008 yılında Amerika’da yaşanan senarist grevi olmasaydı Vince Gilligan ve dizinin diğer yazarları Jesse’yi ilk sezonun 9. Bölümünde öldüreceklerdi. Bu grev yüzünden dizinin çekimleri 7. bölümden sonra durduruldu ve böyle bir bölüm yapılmadı. Geçen iki sezon arasında Vince Gilligan fikrini değiştirdi ve Jesse’nin dizide kaybedilmemesi gereken önemli bir karakter olduğuna karar verildi.

breaking-bad-s2e1

8. Vince Gilligan aslında 2. sezon boyunca kötü adamın Tuco olmasını istiyordu. Fakat Tuco’yu canlandıran Raymond Cruz’un The Closer dizisine dâhil olması Gilligan’ın planlarını suya düşürdü.

9. Tuco’nun yerine ise yeni bir kötü karakter ortaya çıktı: Gus Fring.

10.bryan-cranston-breaking-bad-tattoo.png

10. 5. sezon çekimlerinin son gününde Bryan Cranston parmağının iç kısmına bir Breaking Bad dövmesi yaptırdı.