Anasayfa Özel Dosya Breaking Bad Breaking Bad’i Hatırlamak

Breaking Bad’i Hatırlamak

  • Walter’ın bacanağı Hank Schrader

Kendisi Narkotik’te çalışan bir polis memuru. Walter ile araları da gayet iyi durumda. Lakin bunlardan da önemlisi ilk bölümde de görüldüğü üzere tüm bu “kötü tarafa geçiş”  (bkz. Breaking Bad) olaylarının başlangıcında Hank de yer alıyor. Kendisinin Walter’ın doğum gününde  bir uyuşturucu operasyonun da televizyona çıkması ve toplanılan ganimeti göstermesi ile akabinde Walter’ın da kafasında yavaş yavaş bazı şeyler şekillenmeye başlıyor.. En sonunda ise Walter’ı bir uyuşturucu operasyonuna götürmesi ile birlikte Walter kesin olarak eski öğrencisi olan Pinkman ile tanışıyor ve Crystal Meth işine giriyor..

Buraya kadar karakter analizinden çok konu anlatımı gibi oldu o yüzden Hank hakkında da bir iki kelam edelim. Kendisi dizi boyunca hep en çok sevdiğim karakter olmuştur. Zaman zaman gerçekten bazı hareketleri yüzünden kendisinden gıcık kapsam da amiyane bir tabirle bence dizide ki en doğru dürüst insan diyebileceğiniz karakterdir. Gerek işine ve eşine olan aşkı ile gerek yaptığı espriler ile gerekse de ailesine olan bağı ile bir numara insandır diyebilirim.

  • Walter’ın baldızı Marie Schrader (Betsy Brandt)

Kleptomani hastası bir mor sever. Hemen hemen her gittiği yerden büyük-küçük bir şeyler aşırmak gibi bir hastalığı var. Zaten bunu bilen Hank de Marie’yi bir psikologa götürerek tedavi etmeye çalışıyor. Lakin bu konuda çok başarılı olunabildiğini söyleyemeyiz şayet Marie’nin bu hastalığı dizinin bir çok bölümünde karakterlerimize sıkıntı oluşturacak. Peki mor sever ne ola ki? Şöyle ki kendisini dizi boyunca sürekli olarak mor rengiyle görüyoruz. (Mor çaydanlık, termos, elbise, anahtarlık, ayakkabı, kupa, koltuk, ev takımı vs..) Gerçekten çok ilgi çekici bir detay olarak her BB izleyicisinin aklında yer etmeyi başarıyor.

Burada mor renginin sadece sembolik olarak ifade ettiği bazı şeyler var ki işte onlara spoiler diyebiliriz. Bu yüzden de Breaking Bad ve renkler arasındaki ilişkileri hemen aşağıda inceleyeceğiz.

  • Walter’ın karısı Skyler White (Anna Gunn)

Belki de dizi boyunca verdiği radikal ve absürt denebilecek kadar saçma kararları dolayısıyla en çok tepki alan karakterdir diyebiliriz. Hatta bazı dizilerde öyle karakterler geliyor ki, dizi severler arasında “Falanca dizinin Skyler’ı” diye de bir deyim oluşmuş durumda.

Skyler, hem eşine hem de ailesine karşı belli bir bağlılık duygusu ve sevgi ile bağlı. Gerçekten özellikle 1. sezonda aile içi bağların ne kadar kuvvetli gözüktüğünü siz de göreceksiniz. Tüm aileye hazırladığı özel doğum günü kahvaltıları ile ünlüdür.

  • Walter’ın suç ortağı Jesse Pinkman (Aaron Paul)

Walter’ın eski öğrencilerinden kendileri. Lisede zaten çok parlak bir öğrenci olmayan Jesse, liseden sonra da tahmin edilebileceği üzere hiç bir işte dikiş tutturamıyor ve uyuşturucu işine yani Meth işine giriyor. Walter da bunu izlemek için gittiği uyuşturucu operasyonunda görünce evine kadar gidiyor ve Jesse’ye iş teklif ediyor. Tabii Jesse de ilk şoku atlattıktan sonra kabul ediyor ve crystal meth takımımız oluşuyor. Jesse’yi karakteri ile incelersek eğer kesinlikle Hank’den sonraki favorim olduğunu söyleyebilirim. Ne kadar keş, bağımlı, bir baltaya sap olamaz bir görüntü verse dahi hiç bir zaman değerlerinden ve belli prensiplerinden vazgeçmemiştir. Öyle ki, yapılabilecek en berbat işleri dahi yaparken ahlak denen o cevheri hep yanında taşımış, bazıları gibi duvara çalıp paramparça etmemiştir. Jesse de kesinlikle görünenden çok daha fazlası vardır. İzlerken kesinlikle ön yargılı davranmamanız gereken karakterlerden biridir.