Anasayfa Liste Buffy the Vampire Slayer’ın Şok Eden 10 Sahnesi

Buffy the Vampire Slayer’ın Şok Eden 10 Sahnesi

6 10773

Buffy the Vampire Slayer dizisi final yapalı neredeyse 10 yıl oluyor. Ancak Joss Whedon‘ın yarattığı “Buffyverse” günümüzde hala TV’nin tüm fantastik yapımları gibi biz izleyenleri de etkilemeye devam ediyor. Seriyi yakın zamanda tamamlamış biri olarak Buffy the Vampire Slayer ile ilgili yazacaklarıma öncelikle dizinin bizi ters köşeye yatıran -şok eden- sahneleriyle başlamak istedim.

***Bilmem özellikle belirtmeye gerek var mı ancak bu yazı tüm bölümleri izlemeyen bünyeler için spoiler niteliği taşıyor olabilir.***

İşte 7 sezonun en beklenmedik olayları;

#10 Spike’ın Buffy’e Tecavüze Yeltenmesi

BuffySixBuffy

Altıncı sezonda Spike ve Buffy arasında yer yer romantik olsa da genel olarak her manada şiddet içeren bir ilişki başladı ve bitti. Spike ruhu olmamasına rağmen Buffy’e aşık oldu; duygusal bir boşlukta olan Buffy’de bu sevgiyi kendini daha iyi hissetmek için kullandı. Sevgililik durumu yoktu elbette ortada, ilişki daha çok “fiziksel” idi. Buffy; Spike’ı kullandığını anladığı anda bu ilişkiye son verdi. Ancak Spike’ın bunu kabullenmesi çok kolay olmadı. Seeing Red bölümünde Buffyverse’de izlediğimizi bir an evvel unutmak istediğimiz “hardcore” bir olay yaşandı; Spike Buffy’e tecavüze etmeye kalkıştı. Karşısındaki kadın Buffy olmasaydı başaracaktı da. Oldukça rahatsız edici bu sahne maalesef  “şok” edici olmakla beraber dizinin en “aşırı” sahnelerinden birisi. (Faith’in Xander’a tecavüz etmeye daha sonrasında ise boğmaya çalışmasını da burada hatırlatmak isterim)

 • maledisant

  Joyce’un ölümü bölümü beni en çok etkileyen ve ağlatan bölümlerdendi.

 • widfara

  the body’de ben de çok ağladım, hatta boğazım düğümlendi falan. Kediler ve Kitaplar’da en iyi Buffy bölümleri üzerine bir yazı var, orada dedikleri gibi ” Ölümün insan üzerindeki etkileriyle ilgili The Body kadar vurucu ve gerçekçi bir bölüm daha çekildi mi herhangi bir televizyon dizisi için bilemiyorum -ne önce ne de sonra. Ve bunu Six Feet Under’ı -çok severek- seyretmiş birisi olarak söylüyorum.” http://kedilervekitaplar.blogspot.com/2011/01/en-iyi-10-buffy-bolumu.html

 • Benim açımdan 7. sezon son bölüm de girebilir. Buffy Spike’a Ay lav yu dediğinde çok etkilenmiştim.

 • Aslında bir tek konuya itirazım var. Buffy aslında Spike’ı kullanmadı, kullandığını sanarak kendini avuttu. İşte asıl Spike’ı delirten buydu. Eğer Buffy gerçek anlamda Spike’ı ” sadece kullanıyor ” olsaydı istediği en büyük dileğine kavuştuğu görünmez olduğu bölümde gidip neşeli neşeli hayatını yaşardı. Ama o ne yaptı? Spike’ın mağarasına gidip adamın onunla seks yapması için resmen ona tecavüz ederek baştan çıkardı. Önünde diz çökerek onu sekse ikna etti. Bu sadece basit bir kullanma değil, Spike/Buffy ilişkisini en başından itibaren ele alındığında ufak şeylerin toplamı zaten bunu gösterecektir.

  Ben de olsam en ufak fırsatta yanıma koşan, kız kardeşciğini benden başkasına emanet edemeyen, sözde en yakın arkadaşlarına bile anlatamadığı sırlarını paylaşan, gözcüsüne bile söyleyemediği korkularıyla kollarımda ağlayan bir kadının bana aşık olduğunu düşünürdüm. Kusura bakmasın Buffy. Spike’ın üzerine gitti eh o da ruhu olmayan bir vampir olarak zaten yapması gerekenden fazlasını onun için yapmıştı ve kafasının tası attı.

  Evet onu zorlaması yanlıştı, evet büyük hata yaptı zaten kendine geldiğinde Buffy’e attığı o dehşet bakış herşeyi ortaya koyuyor. Düşün ki aynı durumda Angelus olsa sadece kahkahalar atar ve Buffy’nin üzerine gitmeye devam ederdi. İşte Spike ve Angelus arasındaki fark bu. Spike yanlış yaptığını idrak edip bir daha asla bunu yapmaması için gereken tek şeyi, ruhunu almak için sınavlar çekmeye gitti, oysa Angelus bunu asla yapmazdı. İşte bir lanet ile alınan ruh ile bir amaç uğruna alınan ruh arasındaki fark da bu. İtiraf ediyorum ben bir Spike severim ve onun yanlış itham edilmesine de katlanamıyorum. :)))

 • Öncelikle detaylı yorumunuz için teşekkürler. Şunu kesinlikle biliyorum; bence Spike Buffy’i Angel’dan çok daha fazla sevdi. Ruhu olmadan daha Buffy’e aşık olmuştu zaten. Ancak Buffy en çok Angel’ı sevdi, Spike a karşı olan hisleri -elbetteki yanızca onu kullanmadı- Angel’a olan hislerinden farklıydu her zaman. Diğer taraftan Angel’ın da Buffy’i Spike kadar sevdiğini düşünmüyorum.

  Spike karakterini bende çok seviyorum 🙂 Ama en nihayetinde bir Bangel taraftarıyım. Spike’ı da yanlış değerlendirdiysem kusuruma bakmayın, öyle bir niyetim yoktu halbuki 🙂

 • Evet Bangel taraftarlarının asla kabullenemediği şeydir Spuffy zaten alıştık biz XD Ama neticede olaylara farklı açılardan bakıyoruz bence. Buffy sadece Angel’ı sevdi demek bence tam anlamıyla saflıktır. Angel Buffy’nin ilk aşkıydı evet ama unutmayalım Angel her zaman Buffy söz konusu olduğunda farklı güdülenmelerle hareket etti. Angel’in insan olduğu bölümde Buffy’den zayıf olmaya dayanamayarak yeniden vampir olmayı tercih etmesi bile aşklarına inancı zayıflatıcı bir etkendir. Buffy ise son bölümde Angel ona yardıma geldiğinde nazikçe kıçına tekmeyi basıp Spike’ın kollarına dönmüş, ona hem şampiyonluk madalyonunu vermiş, hem de geceyi onunla birlikte geçirmiştir. Bize göre Buffy’nin son ” seni seviyorum ” itirafının içinde fazlasıyla gerçeklik var. Özellikle de zaten sonrasında devam eden çizgi romanı okumuşsanız zaten çoktan öğrenmişsinizdir, okumadıysanız spoiler vermeyim.

  Angel’a gelince onun da bariz bir şekilde Cordelia’ya aşık olduğunu biliyoruz. Buffy’i aşıp Cordelia’ya aşık olabilmişse Buffy de onu aşık Spike’a aşık olabilmiştir. 😉 Zaten Buffy’e onun gibi bir düşünce kumkumavı yerine Spike gibi neşe ve hayat verecek biri lazımdır bence XD Tıpkı Angel’a da Cordelia gibi hayat dolu birinin gerektiği gibi 😉