Anasayfa İnceleme Eleştiri DC’s Legends of Tomorrow – Çok mu Gerekliydi?

DC’s Legends of Tomorrow – Çok mu Gerekliydi?

2 1270

DC Comics, Marvel ile arasındaki rekabetin sinema ayağında radikal bir mecraya çekiliyor oluşuna geç de olsa cevap vermeye başladı. Şüphesiz bu durum en çok bizim gibi dizi fanatiklerine ya da süper kahraman  meraklısı “geek”lere yarıyor.

DC’nin geçmişte Cristopher Reeve ile ateşlediği Superman serisi, ilk bölümlerinde ses getiren ancak sonrasında fiyaskoya dönüşen bir seri olmuştu. Haliyle DC franchise elementlerinden en güçlü olanı başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Sonrasında Flash’ın dizileri, Batman’ın üçüncü sınıf sitcom’ları, Tim Burton tarafından gotik komediye dönüştürülen Batman Saga’lar ve son Superman Returns faciası da düşünülünce, süper kahramanları beyaz perdeye aktarma konusunda DC’nin bugüne kadar çok da parlak bir geçmişe sahip olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Buna karşılık Marvel, X-Men serisiyle başlattığı ilk ciddi serüveni halen başarıyla devam ettirmekte. Buna Wolverine spinoff’ları, Avengers serileri, Sony ve Fox destekli Spiderman denemeleri, Hulk, Captain America gibi güçlü ve iddialı yapımlar da eklenince piyasa birden bire karıştı. Özellikle Marvel’in prodüksiyonlarında para harcamaktan kaçınmayışı ve şöhretli isimleri bir araya getirişi başarıdaki en büyük faktör şüphesiz.

Ancak DC son dönemde işi daha ciddiye almaya karar vermiş gözüküyor. Karanlık anti-kahraman John Constantine, sinemada şaşırtıcı bir beğeni yakalamıştı. Yeni Batman serisinin yarattığı etki malumunuz. Man of Steel ile Superman’e de hakettiği itibarı iade etmeyi başaran DC, ardından bu seriyi Justice League’e kadar götürecek yeni serüvenleri planlamış durumda.

İşte tam bu noktada aslında çok büyük bir etki yaratmayı başaran DC’ye ait 2 yeni ürün “Biz bu işi ciddiye aldık, bizi izlemeye devam edin” mesajını vermeyi başardı: Arrow ve The Flash!!!

Arrow, bir süper kahraman olmamasına rağmen Justice League’in temellerini atan ilk counter hero olarak takip ediliyordu ve DC’nin en eski üyelerindendi. Dizi şaşırtıcı bir başarı yakalayınca DC asıl hamlesini en sevilen süper kahramanlarından birini oyuna sürerek yaptı: The Flash…

Arrow ve Flash’ın şaşırtıcı derecede kalabalık ve bağımlılık seviyesinde tutkuyla izleyen seyircileri mevcut. İzleyenler Arrow’da yeni bir “Bruce Wayne” (Zengin ve züppe, süper kahraman olmayan kahraman) havası yakaladı. Flash ise “Fringe” ile deneyimlediğimiz “bilimi serüvenle sentezleme” günlerini bize tekrar yaşatıyor.

Ancak bu 2 dizinin sıradışı başarısı DC’yi biraz acele etmeye ve kontrolsüzlüğe sürüklemiş gibi gözüküyor. Bir ara şansını “Constantine” dizi serisiyle de deneyen DC, Legends of Tomorrow projesi ile Arrow ve Flash’ın crossverse aşaması esnasında araya kaynayan villainları (kötü adamları) ve ikinci sınıf heroları bir araya getirerek gelecekte geçen bir dizi çekmeye karar verdi.

 • Şevin

  Başlamak istiyordum ama eleştirilerden dolayı vazgeçtim. Aslında hala The Vampire Diaries’dan tut Pretty Little Liars’a kadar saçmalamış dizilere devam ettiğimi düşünürsek, Legends of Tomorrow benim için çok da büyük bir zaman kaybı olmayacaktır.
  Ben de Injustice oynuyorum. Bağımlılık yapıyor. Geçen gün Gold Harley aldım. Şu an Gold Catwoman’a biriktiriyorum. Önerdiğin biri var mı? Karakterlerim yaklaşık 28 level, daha yeni sayılırım.

  • Çağlar Kulaksız

   🙂 bu yorumu yeni görebildim, öncelikle diziye gelecek olursak dediğin gibi zaman kaybı olarak nitelenecek bir dizi değil, çerezlik, eğlencelik, DC evreninde öyle ya da böyle bulunmaktan keyif alan birisi için her türlü izlenebilecek bir yapım. Ancak beklentiyle izlememek şart, zira beklentileri karşılayacak bir karakter mevcut değil, en basitinden şöyle ifade edebilirim: Injustice’de bu dizideki kahramanlardan kim var? Sadece ama sadece Hawkgirl… 🙂

   Gelelim Injustice’e… Oyunda ilerlemek istiyorsan (28 level çok yeni) ilk aşamalar bir hayli meşakatli. Bu yüzden istediğin karakterleri alamadığını varsayıyorum. Karakterlerin “pasif” özelliklerine dikkat etmen gerekiyor. Yani canından ve verdiği hasardan çok “pasif özelliği ne” diye sorarsan hızlı ilerlersin.

   Bu açıdan en iyi karakter kesinlikle gümüş green lantern (regime olanı) çünkü yanındaki tüm karakterlerin enerjilerinin hızlı dolmasını sağlıyor. nacizane önerim bu… 🙂