Anasayfa Dizi Detay Dizi Sözlüğü 2.Bölüm

Dizi Sözlüğü 2.Bölüm

0 1108

Yabancı dizi dünyasında Türkçe’de tam kelime karşılığı olmayan ya da karşılığı olsa da bu şekilde dilimize yerleşmemiş bazı sözcük kalıpları mevcut; teaser, tariler, sneak peek, spin-off, pilot, flashback, vs. bunlardan bazıları.

Daha önce şuradaki yazımızda 3 sözcükten bahsetmiştik. Bu yazıda da yeni 3 sözcük ile karşınızdayız;

Sneak Peek: Bir dizinin bir bölümüne ait bir sahnenin tamamen gösterilmesi. Sneak Peek videoları da birer promo videodur aslında. Ancak bölümün farklı sahnelerinden alınmış görüntülerin bir kolajı şeklinde değil, bir sahnenin tamamının gösterilmesi esastır. Bu videolar 1-3 dakika uzunluğunda olabilir.

Pilot: Bir dizinin ilk bölümü. Hemen hemen tüm dizilerin ilk bölümünün ismi “Pilot” olarak geçer. Pilot bölümler izleyicin nabzını ölçmek için yayınlanır. Çoğunlukla pilot bölümlerin aldığı reyting oranına göre diziye devam kararı verilir. Normal bölüm uzunluğundan daha uzun olabilir pilot bölüm uzunluğu. Pilot bölüm yayınlandıktan sonra dizi yayınlanmaya başlayana dek uzun zaman geçebilir, Being Human UK’de bu süre 1 yılı geçmiştir örneğin.Diğer taraftan pilot bölüm ile dizinin yayınlanmaya başlayan ilk bölümü arasında oyuncu değişikliğine gidildiği de görülmüştür; yine Being Human UK’de başrol oyuncularından ikisi değişmiştir, New Girl’de de pilot bölüm ile ikinci bölüm arasında bir oyuncu değişmiştir. (Television Pilot ya da Pilot Episode diye geçer İngilizce’de)

Flashback: Dizilerde geçmişe dönüşe verilen isim. Bir bölümde dizinin normal tarih akışından farklı olarak geçmişe dönülür ve geçmişte yaşanan bir olay anlatılır.  Hemen her dizide kullanılan bir yöntemdir ancak Lost dizisi tüm hikaye anlatımını flashbackler üzerine kurmuş ve her bölümde flashbacklere yer vermiştir. Dizi dünyası Lost ile birlikte tanımış olsa da aslında bu teknik sinema sektöründe de yıllardır kullanılmaktadır.