Anasayfa Dizi Detay En İyi 10 Kore Dizi Müziği

En İyi 10 Kore Dizi Müziği

Bir diziyi çok sevmemizi sağlayan, unutulmazlar arasına sokan ögelerden bir tanesi de hiç şüphesiz kullanılan müzik ve önemli sahnelerdeki doğru şarkı seçimleri. Mevzu Kore dizilerine geldiğinde, müzik kullanımı konusunda ne kadar başarılı olduklarının altını çizmek gerekiyor. Hatta bana sorarsanız Kore dizilerinin en güçlü olduğu iki alan oyunculuk ve müzik kullanımı diyebilirim. Diziler genelde 16 bölüm olsa da bu kısa süreli yapımlar için özel şarkılar yapmaktan ve bir OST albümü çıkarmaktan da geri durmuyor yapımcılar. Kore dizilerinde başrol oyuncularının da dizinin albümü için bir şarkı kaydetmesi de çok alışılmadık bir durum değil; hem müzik idollerinin dizilerde yer alması çok yaygın, hem de zaten Kore’de aktörler sanıyoruz dünyaya “full paket” olarak geliyor ve en az rol yapma yetenekleri kadar şarkı söyleme konusunda da yetenekliler.

Bu yazımızda Kore dizilerinde yer alan sevdiğimiz parçaları listeledik. Bu liste bir sıralama içermiyor, henüz keşfetmediğimizden eklemediğimiz ve listede olmayı hak ettiğini düşündüğünüz bir parça varsa lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin!

1- Auditory Hallucination (Kill Me, Heal Me)

Kill me, Heal me pek çok kişi tarafından en iyi Kore dizilerinden biri kabul edilen, baş rollerinde Ji Sung, Hwang Jung-eum ve Park Seo-joon gibi isimlerin yer aldığı bir yapım. Dizinin soundtrack albümünde yer alan Auditory Hallucination isimli parça da gerçekten çok hoş ve akılda kalıcı. Jang Jae-in tarafından seslendirilen şarkının rap kısımlarında ise kendisine NaShow eşlik ediyor. Özellikle Jang Jae-in’nin meleksi sesiyle kişisel favorilerimden biri haline gelen ve defalarca dinlediğim parçalardan birisi Auditory Hallucination.

Bu da canlı performans kaydı:

2- Reset (School 2015)

Günümüz gençliğinin yaşadığı zorluklar ve gerçekçi sorunları ele alan School serisinin son serisi olan “Who Are You – School 2015″in başrollerinde Kim So Hyun, Nam Joo Hyuk ve Yook Sung Jae yer alıyor. (Yook Sung Jae bu yazının giriş kısmında da bahsettiğim üzere kariyerine k-pop grubu BtoB ile başlayıp, sonrasında pek çok farklı dramada yer almış bir müzisyen/aktör.) Reset şarkısı üstteki Auditory Hallucination şarkısında olduğu gibi kadın ve erkek vokallerin yer aldığı, rap kısımları da bulunan bir şarkı. Mad Soul Child grubundan Jin Shil ve ünlü rapper Tiger JK tarafından seslendiriliyor.

3- Hide and Seek (Cheese in the Trap)

Kore dizileriyle ve hemen ardından K-Pop ile ilk tanıştığım dönemde, janra aşina olabilmek adına Spotify üzerinden “Korean OSTs” isimli çalma listesini sıklıkla dinlemeye başlamıştım. Bu sebeple pek çok popüler kore dizi şarkısıyla, henüz dizileri izlemeye başlamadan tanıştım. İşte dizisini izlemeden çok önce dinlemeye başladığım şarkılardan bir tanesi, Hide and Seek. Listemizdeki şarkıların çoğundan farklı olarak bu şarkı tamamen İngilizce ve Kore’li elektronik müzik ikilisi Love x Stereo tarafından seslendiriliyor. Kim Go EunPark Hae Jin, Seo Kang Joon, Lee Sung-Kyung ve Nam Joo Hyuk şeklinde rüya gibi bir kadroya ve ülkemizdeki popülerliğine rağmen, Cheese in the Trap‘in oldukça kafası karışık ve vasat bir dizi olduğunu da ekleyelim. Ama Hide and Seek şarkısı pek güzel 🙂

4- Hello, Tiger Moth ve Fine (Shopping King Louie)

Tamam hemen itiraf ediyorum, burada biraz kolaya kaçtım ve Shopping King Louie dizisinden en sevdiğim bir şarkıyı seçmek yerine, üç şarkıyı birden tek bir maddede listemize ekledim. Seo In-guk, Nam Ji-Hyun ve Yoon Sang-hyun gibi Kore dizi severlerin favori oyuncularından oluşan bir kadroya sahip dizi, sabun köpüğü hikayesiyle çok da ciddiye alınacak bir dizi olmasa da, bir kendini iyi hisset dizisi olarak değerlendirebileceğimiz, çok sevimli bir dizi. Dizinin OST’sinde yer alan ve çok severek dinlediğim 3 şarkının isimleri ise Hello, Tiger Moth ve Fine. 

Hello (SunBee isimli kadın şarkıcı tarafından seslendiriliyor)

Tiger Moth (Monsta X isimli K-Pop grubu tarafından seslendiriliyor)

Fine (Jo Hyung Woo ve Jang Jae In tarafından seslendirilen bir düet; bu şarkı listemizdeki 2. Jang Jae şarkısı ayrıca)

5- Dream (Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo)

2016 yılı sonunda yayınlanan Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo, son zamanlarda izlediğim en iyi Kore dizilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Baş roldeki güçlü kadın karakteri ile gerçekçi sorunlara ve gençlerin psikolojisine yaklaşımı açısından gerçekten eşsiz bir dizi. Aşırı dramaya kaçmadan, flashbackler ile insanı yormadan, yanlış anlaşılmaları zorlaya zorlaya hikayeyi bulandırmadan söylemek istediğini anlatan ve yine sonuç olarak izleyicinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan dizinin baş rollerinde pek sevdiğim Song-Kyoung Lee ve Joo-Hyuk Nam yer alıyor. Dizinin OST’si de en az dizi kadar sevimli. Han Hee-jung tarafından seslendirilen Dreaming de kesinlikle en sevdiğim parçalardan biri.