Anasayfa Haberler En Son Haberler En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

Dizi alemi ülkemizde en marjinal genişleme evresini, internetin ADSL teknolojisine geçiş yaptığı yıllarda, yani takriben 2003-2005 yılları arasında yaşadı. Bu yıllarda Türk dizi izleyicisi kitlenin sıra dışı bir artış gösterdiğini ve haftalık ya da toplu halde dizi sezonlarını izleme alışkanlığını edindiğini söylemek yanlış olmaz sanırım. O günlerden bugünlere genişleyen bu evrenin en çok rağbet gören türlerinden birinin de Bilim Kurgu – Fantastik Kurgu türü olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Türk ve genç izleyici kitlesinin özellikle gerçek üstü senaryo kurgularına karşı ilginç bir eğilimi var.

Hal böyle olunca, bir yolculuk başlatmak ve dizi-mania.com takipçi kitlesinin de eğilimlerini, kanaatlerini saptayabilmek, eskileri yad edebilmek, izlenmemişleri izlemeye yöneltmek ve belki bir miktar da geriye dönük tanıtımlarını yapabilmek, “Neden izlemelisiniz?” sorusuna cevap bulmanızı sağlamak amacıyla “En iyi Bilim Kurgu – Fantastik Kurgu” dizilerini anket halinde sizlere sunmaya karar verdik.

Tabi buradan hareketle, gelecek tepkiler doğrultusunda diğer türleri de ele almak ve “en iyileri oylamak” için yeni yazılarımızı hazırlıyor olacağız.

Şimdiden belirtelim; listemizde yer alan diziler arasında sizin en sevdiğiniz bulunmayabilir, zira beğeni zevk meselesi ve zevkler ve renkler tartışmaya kapalı. Bu sebeple anket kısmında diğer seçeneği de yer alacak. Ayrıca yazı altı yorumlarınızda “Bu neden yok?” sorusunu yöneltebilir, bizleri yönlendirebilir, hatta belki yazının editlenmesini sağlayarak kült dizinizi listeye ekletebilirsiniz.

Bu vesileyle listede yer almayan ancak yer almayı hak eden yapımları için de hoşgörünüze sığınıyor, keyifli bir okuma serüveni diliyoruz.

Not: Sıralama herhangi bir kriter içermemekte olup referans olarak IMDb puanlaması baz alınmıştır. Ayrıca diziler belirlenirken de popülerlik ve Google trendlerinden faydalanılmıştır. En fazla üç en az bir adet diziyi oylayacak şekilde yazının son sayfasındaki anket kısmını doldurursanız, kategorinin en sevilenini tespit etmiş olacağız.

Game of Thrones (IMDb Puanı: 9,5)

game-of-thrones

 Fantastik kurgu öğelerinin listedeki en büyük temsilcisi şüphesiz günümüzün de en çok konuşulan dizisi Taht Oyunları… Dizi evreni bu kadar genişlemeden önce, Yüzüklerin Efendisi serisiyle fantastik dünyaya bağ kurmuş olan bizler, bu tip bir fantezi evreninin tekrar yaratılamayacağı hususunda neredeyse emindik. Ancak George R.R. Martin bizleri yanıltmayı başardı ve kitaplarında yarattığı “Buz ve Ateşin Şarkısı” dünyasının dizi evrenine taşınmasına müsaade ettiğinde dizi tarihinin akışını önemli ölçüde değiştirdi.

Derin hikayesi, şaşırtıcı olaylarla bezeli örgüsü, majör karakterlerin bile kolayca harcanabildiği ve öldüğü bu dünyaya bizlerin alışması hiç zor olmadı. Her yeni bölümü açlıkla beklerken hafta boyunca “Neler olacak?” sorusunun cevabını ararken, teoriler üretirken bulduk kendimizi. Bu bakış açısıyla Game of Thrones, tıpkı Yüzüklerin Efendisi gibi kendi alanında “Daha iyisi yapılabilir mi?” sorusunu sorduran bir kült haline dönüştü. Hala devam eden dizi, bu haliyle bile diziler tarihinin en iyilerinden birisi olarak nitelenmekte ve listemizde yer almayı hak ediyor.

Twin Peaks (IMDb Puanı: 8,9)

Twin Peaks - Fire Walk With Me

O bir efsane… 1990 yılında yayınlanmaya başladıktan sonra Körfez Savaşı nedeniyle yayından kaldırılmış, yayınlanan 29 bölümüyle efsane ve kültler arasına girmeyi başarmıştır. Laura Palmer adlı genç bayanın öldürülmesinin ardından FBI ajanı Dale Cooper olayları çözmek üzere Twin Peaks kasabasına gider.

Amaç katili bulmaktır, ancak Twin Peaks’de bir katilden, bir cinayetten, bir ölümden fazlasının olduğunu fark etmesi çok uzun sürmez. Zira Twin Peaks sıra dışı olayların odağındaki bir merkez gibidir. Gizem ve karmaşanın en güzel yansıtıldığı eserlerden birisi olan Twin Peaks, hikayesiyle o kadar gerçekçi bir atmosferi izleyenlere sundu ki; dizinin başlangıcında yer alan Laura Palmer cinayetinin hala gerçek bir cinayet olduğunu zanneden pek çok insan olduğu söylenir.

İtiraf edeyim, diziyi izleyene kadar ben de Laura Palmer ismini duyduğumda, tıpkı zamanında Ted Bundy tarafından katledilen gerçek seri cinayet mağdurlarından birisi olduğunu düşünüyordum. Bir dizi karakterinin gerçek hayata dair bu kadar özdeş bir duyumlanma yaşaması dizinin ne kadar başarılı olduğunun kanıtı olsa gerek.

Battlestar Galactica (IMDb Puanı: 8,8)

Battlestar-Galactica

İşte geldik dizi tarihinin en iyilerinden birine… Savaş Yıldızı Galactica, uzun süren yaklaşık 80 bölümlük serüveninin arasına mini sezonlar ve sinema filmleri sığdırmış olağanüstü bir yapım. Bu kadar uzun olmasına rağmen kendini izletmeyi başarmasının ardından şüphesiz neredeyse her bölüm ağzımızı açık bırakmayı başaran sürprizler ve ters köşeler pay sahibi.

Cylon adı verilen yapay zeka ırkının kendi özgür iradesini ele alması ve insanlarla arasındaki savaşı konu alan yapım, ayrıca dizi tarihinin en iyi finallerinden birisini yapması dolayısıyla da efsane kategorisinde nitelendiriliyor. İnsan ırkından geriye kalan 50.000 küsür kişinin bir yandan yaşanabilir bir gezegen araması, diğer taraftan da kendilerini yok etmek için durmadan kovalayan yapay-zeka ürünü robotlardan kaçmaları, bitmeyen heyecan dozajı, bu hikayeye yedirilmiş politika, siyaset, entrika, aşk ve ihanet dolu örgü takdire şayan.

Zaten 80 küsür bölümde yeterince ters köşe olmuş izleyiciye final bölümünde en büyük ters köşeyi yapmayı başaran Galactica, bu listenin zirvesi için bence en büyük adaylardan. Şahsım adına 4 kere baştan izlediğim seriye 5. kez ne zaman başlayacağım hususunda karar aşamasındayım.

BENZER KONULAR