Anasayfa Haberler En Son Haberler En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

Supernatural (IMDb Puanı: 8,6)

supernatural-dean-sam-chevrolet-impala-dean-sam-winchester-boys-supernatural

Selefi olan Buffy the Vampire Slayer’dan aldığı bayrağı tabiri caizse Everest’in zirvesine taşıyan hikaye ağıyla Supernatural, bu kategorinin şüphesiz en iddialı yapımlarından. Boynuz kulağı geçer misali Avcı (Hunter) kavramını gözümüze sokmadan, doğa üstü olayları çözme düsturuyla yola çıkan Winchester biraderlerin hikayesi, zamanla tüm dinlerin sorgulandığı farklı bir yola yöneldi.

Tanrı, Şeytan, Baş Melekler, Melekler, İblisler, Cadılar, Vampirler, Kurt Adamlar derken, Supernatural evreninde işlenmemiş metafizik ve teolojik öğe neredeyse kalmadı gibi. Yahudilik, Hristiyanlık, Müslümanlık, Budizm, Paganizm vb. hemen hemen tüm inançlarla ilgili bölümlere ve bu inançlara dahil olan karakterlerle karşılaşmak büyük bir keyifti.

Dizinin amiral unsurlarından olan Castiel, belki de gördüğümüz Baş Melekler arasında en pasif olanıydı ancak ona duyulan sevgi çığ gibi büyüdü. Gabriel, Michael, Raphael, Uriel, Metatron, Lucifer gibi baş melekleri bizzat arz-ı endam ederken dizide izleme şansımız oldu. Hatta yetinilmedi, cennet, cehennem, araf gibi kavramlara da girildi. Yine yetmedi, tanrının varlığı sorgulandı. Yine yetmedi, tanrının en baştan beri aslında yalnız olmadığı vurgulandı. Habil ve Kabil’in hikayesine bile atıfta bulunulan bu dizi, aslında dinler ansiklopedisi gibi bir yapıya büründü ki bu kadar geniş bir hikaye ağının tek bir yapıda birleştirilmesi kadar keyif verici çok az eserle karşılaştık.

Supernatural hala devam ediyor, devam etmesi de arzulanıyor, her seferinde “Daha büyük hikaye bulamazlar” dediğimiz ancak daha büyüğüyle muhatap olduğumuz 11 sezon sonrasında Supernatural, sadece bu kategorinin değil diziler tarihinin en iyilerinden olmaya aday.

The Walking Dead (IMDb Puanı: 8,6)

5-things-you-might-have-missed-in-the-walking-dead-episode-the-next-world-854038

Apokaliptik hayatta kalma mücadelesi hikayesi her zaman popüler olmayı başarmıştır. George Romero ismi ve Ölülerin Şafağı serileri düşünüldüğünde zombi hikayeleri, ölülerin geri dönüyor olmasının gizemi ve çaresizlik hissiyatı kendine her zaman izleyici bulmayı başarmıştır.

Ancak The Walking Dead atalarından farklı bir stratejiyle ilerledi. Sinema filmlerinde bile prodüksiyonun saatler süren makyaj işiyle uğraşmaktan illallah ettikleri, bu sebeple amatör makyajlarla çekim yaptıkları bir noktada, bütçesinin büyük bir bölümünü sıra dışı ve üst düzey ölü makyajına ayıran Walking Dead, bu hamlesinin karşılığını fazlasıyla almış görünüyor. Daha önce hiçbir yapımda görmediğimiz kadar gerçekçi ölü bedenler, parçalanmış vücutlar ve uzuvlar, bununla birlikte çekimlerin yapıldığı ıssız, terk edilmiş ve yaşamın damarlarından çekildiği hissedilen mekanlar diziyi bir külte dönüştürdü.

Yine Game of Thrones’da da gördüğümüz gibi majör karakterlerinin beklenmedik anlarda öldürülebilmesi ve harcanması dizinin enerji ve stres düzeyini en üst noktalara taşımış görünüyor. Eleştirildiği her haftada reytingi de bir o kadar artan dizinin azımsanmayacak sayıda fan kitlesi olduğunu ve iki sezon arasını iple çekenlerin Amistad gemisi mürettebatına dönüşmeye başladığını da hatırlatmakta fayda var. The Walkging Dead hala devam etmekte, ancak bu haliyle de bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Fringe (IMDb Puanı: 8,5)

Fringe_Keyart1_1920x1080

Bilim – Kurgu dizi tarihinin en önemli eserlerinden biri olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım. İzlemeyenler bile ismini en az 1 kere duymuş olmalılar. Çok çok sempatik ve kaliteli oyuncu kadrosu, kızların o dönemki sevgilisi olan Joshua Jackson’ın başrolde olması, Dr. Walter Bishop’ın inanılmaz oyunculuyla bezeli bilim dünyasının ayaklarımıza serilmesi, biz dizi takipçileri için en keyifli dönemleri temsil ediyor.

Paralel evrenler, paradokslar, kriminal bilim, doğa üstü olayların bilimle açıklanması gibi pek çok keyif verici materyali bünyesinde bulunduran Fringe, dizinin ilerleyen noktalarına sakladığı büyük sürprizle izleyenleri ters köşe yapmayı ve heyecan tufanı yaşatmayı başarmıştı. İzleyenlerin ufkunda hem bilime dair pek çok şeyi öğrenmesini sağlayacak devinimi yaratan, hem de ağızları açık bırakacak sürprizlerle bir sonraki bölümü aç bir kurt gibi bekleten Fringe, bu listenin tepesine yerleşme hususunda en büyük adaylardan.

BENZER KONULAR