Anasayfa Haberler En Son Haberler En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

Carnivale (IMDb Puanı: 8,5)

tv-show-carnivale

Amerika’nın 1900’lü yılların başında yaşadığı ekonomik buhran döneminde fakirliğin ve düzensizliğin kol gezdiği dünyada sıra dışı kabiliyet ve yeteneklere sahip az sayıda insanın hikayesine şahit olduğumuz, dini öğeler ve ritüellerle genişletilmiş bu evren, izleyenlerin unutulmazları arasında yer alıyor.

Carnivale, kötü olarak yaftalanmış ancak iyiliğin ışığını içinde taşıyan genç ve çaresiz bir adamla, iyi olarak yaftalanmış ancak kötülüğün karanlığını içinde taşıyan despot ve tutucu bir vaizin uzaktan uzağa birbirileriyle mücadelesini anlatıyor.

Yeteneklerinden dolayı ucube olarak anılan ya da hayattan beklentisi olmayan düşmüşlerin bir arada olduğu bir karnaval, aslında göründüğünden çok daha fazlasını bünyesinde barındırıyor. Metafizik öğeler, büyü, kehanet, melek, şeytan, mucize gibi kavramları olabildiğince gerçekçi ve tarafsız biçimde yansıtmayı başaran Carnivale, dizi sektörünün bir dönem yaşadığı ekonomik sıkıntı dolayısıyla ikinci sezonun sonunda erken finalle aramızdan ayrıldı. Ekonomik buhran dönemini yansıtan bir dizinin ekonomik sebeplerle aramızdan ayrılışı en çok dizinin hayranlarını üzmüştü. Dizi erken final yapıp ekranlardan ayrıldığında binlerce izleyicinin yapımcı firmayı mail yağmuruna tuttuğunu da belirtelim. İstediği sonu yapamamış olsa da hakkını vererek yaptığı finalle birlikte unutulmazlar arasına giren Carnivale, beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak bir yapım.

Lost (IMDb Puanı: 8,4)

5.lost-ekip

Dizi tarihinin en büyük hayal kırıklığı finaliyle sonlansa da yaşattığı uzun ve soluksuz serüven ile bizleri ekranlara kilitlemeyi başaran Lost da listemizde. Ayrıca Lost, sadece heyecan ve gizem dolu oluşuyla değil, Türkiye’de yabancı dizi izleme alışkanlığını başlatan ilk dizilerden biri olması dolayısıyla da listede olmayı hakkediyor.

Gizemli bir adaya düşen devasa bir uçağın ve bu uçak kazasından kurtulanların adada yaşadıkları hayatın işlendiği kurguda, aslında kazadan kurtulanların sadece yaşam savaşı vermediğini, adanın mistik yapısı ve tarihiyle ilintili pek çok sıra dışı olayla cebelleşmek durumunda olduklarını bizzat gözlemledik. Adanın içinden kurtulunamayacak şekilde tasarlandığını, hatta kurtulmayı başaranların sadece adayı değil tüm yaşamı ve dünyayı etkilediği vurgusu üzerinden zaman – mekan – uzay zaman ve görelilik gibi pek çok bilimsel kavramı ucundan kıyısından tatmış olduk. Metafizik öğelerin bolluğuyla bizleri bağlayan Lost, finalinde tatmin edememiş olsa da yıllarca izleyicilere yaşattığı heyecan seliyle en iyilerden olma özelliğini koruyor.

The Flash (IMDb Puanı: 8,2)

The_Flash_TV_Series_Poster-6

DC’nin en sevilen karakterlerinden olan ve “I’m the fastest man alive” yani “Ben yaşayan en hızlı insanım” düsturuyla yola çıkan Barry Allen’ın hikayesi The Flash… 2016 yazına girdiğimiz şu günler itibarıyla ikinci sezonu geride bırakan, inişli çıkışlı grafiğine rağmen televizyona uyarlanmış en iyi çizgi – roman uyarlamaları sıralamasında en üstlerde yer alan Flash listemizde yer almakta. Fırtına gibi geçen ve damaklarda eşsiz bir tat bırakan ilk sezonunda Reverse Flash ile olan mücadelesine tanık olduğumuz Barry, bir sonraki sezonda da azılı düşmanı Zoom ile ölümcül bir savaşa girişti. Tüm bu majör kötülerle birlikte çizgi-roman’da görmekten heyecan duyduğumuz yan karakterler King Shark, Gorilla Grodd gibi tiplemelerle de bizleri tekrar buluşturan yapım, CW’nin en iddialı prodüksiyonlarından olmayı başardı. Ayrıca DC – Crossverse mantığıyla Arrow, Supergirl gibi dizilerle de iç içe bölümler yaşatan Flash, kendi bünyesinden yetişen yeni bir dizi olan Legends of Tomorrow‘a da ön ayak oldu. Tempo konusunda sıkıntı yaşasa da bağımlılık yarattığı kesin. Casting hususunda önemli karakterler için müthiş seçimler yapılsa da yan karakterlerde biraz sıkıntı yaşadıkları herkesin ortak görüşü. Ama Flash, bu haliyle bile en iyiler listesinde yer almayı hakkediyor.

BENZER KONULAR