Anasayfa Haberler En Son Haberler En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

Buffy the Vampire Slayer (IMDb Puanı: 8,2)

Buffy

Kendi türünün ilk örneği olan ve avcılar, cadılar, vampirler, melekler, şeytanlar gibi spiritüel pek çok öğeyi kanlı canlı olarak karşımıza ilk defa bu biçimde karşımıza çıkaran Buffy muhakkak ki listemizin fantastik öğeler açısından en zengin yapımlarından. Ayrıca kendisinden 8 yıl sonra piyasaya çıkan ve kült olmayı başaran Supernatural’a da fikir babası olduğunu söylemek haksızlık olmayacaktır sanırım.

Buffy, hem içindeki metafizik öğelerle, hem tarihten gelen malzemeyi uyarlamasıyla, hem de dizi içinde arkadaşlık, ilişkiler ve eşcinsellik gibi pek çok sosyal konuya yaptığı vurguyla da sadece bir eğlence ve fantezi ürünü olmadığını kanıtlamış bulunuyor. Halen kendi kategorisinin atası olması ve hatırlanması da ne kadar önemli bir yapım olduğunu bizlere kanıtlıyor. Joss Whedon gibi bir dâhiden de daha azı beklenemezdi zaten.

Da Vinci’s Demons (IMDb Puanı: 8,1)

Da Vinci's Demons

Leonardo Da Vinci tarihin tanıdığı en zeki insanlardan şüphesiz. Biz onu bilime, tıbba ve sanata yaptığı sıra dışı katkılarla tanıyoruz. Ancak Da Vinci’s Demons bize Leonardo’yu bilmediğimiz yönleriyle sunmayı başarıyor.

Yaşadığı dönemin politik kaos ve entrika dolu dönemlerinde Leonardo’nun akıl almaz taktik ve dehayla rakiplerini ve çevresindekileri nasıl şaşırttığını izlediğimiz yapım, özellikle dönemin Osmanlı İmparatorluğu’yla ilintili taraflarını da işleyerek bizleri ihya etti. Günümüzde kullanılan pek çok teknolojinin kökeninde Da Vinci’nin olduğuna, hatta onun günümüzü bile aşan zamanının ötesinde bir dahi olduğuna şahit olurken bir yandan da alışılagelmişin dışında duygusal dünyasını ve ilişkilerini gözlemlemek çok büyük bir keyif. Dizinin prodüksiyonunda dönemin dünyasını ve şartlarını yansıtma açısından büyük emek verildiği de her saniye anlaşılmakta.

Bu bakış açısıyla tarihin en önemli isimlerinden olan Da Vinci ve onun şeytancıkları listemizde olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Jericho (IMDb Puanı: 8,0)

jericho

İsmini gizemlerin şehir İsrail – Eriha’dan alan, ancak bu şehir isminin kökeninde mistisizmin de yattığının bilinmesi gereken, ahiretteki Jericho’yla özdeşleşen bir yapım.

Gizemi ise bir gün uyandığınızda tüm hayatınızın değiştiğini, bulunduğunuz bölgenin tamamen çevreden soyutlandığını hissettiğinizde ortaya çıkıyor. Jericho “Bir dakika ya? Neler oluyor” sorusunu defalarca sorduğunuz, yaşananların gizemine bölümler boyu anlam veremediğiniz ve bu özelliğiyle Lost’u anımsatan ilginç bir hikaye.

Bulunduğu kasabanın dışarıyla bağlantısı bir anda kesilen ve bunun sebebini bilmeyen topluluk, bir zaman sonra bunun sebebini araştırmak ve iletişime geçebilecekleri diğer kasabalara ulaşmak için planlar yapıyorlar. Ancak ilerledikçe olayın farklı boyutlarının ortaya çıkışına şahit oluyoruz. Şehirlerden şehirlere, kasabalardan kasabalara geçişin bile asker tarafından kısıtlandığı ancak neden kısıtlandığının bilinmediği bir ortamda bir zaman sonra kimliği belirsiz çetelerle mücadele eder hale gelen Jericho sakinleri, neden bu durumda olduklarını öğrenmek için sayısız olaya maruz kalıyor. Bir de kendi aralarında da olaydan haberdar olan ve ajanlık yapanların olduğunu keşfetmeye başladıklarında kaos kaçınılmaz oluyor.

Sürprizini kaçırmadan burada keselim. Gizemi ve tahmin etmeyi seviyor, paranoyadan hoşlanıyorsanız Jericho, size sunduğu bölüm sayısı kadar keyif vermeye en önemli adaylardan.

BENZER KONULAR