Anasayfa Haberler En Son Haberler En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

Gotham (IMDb Puanı: 8,0)

gotham_header_h_2015

Yıllarca DC müdavimlerinin ve Batman severlerinin Gotham’ı dizi evreninde görmek istediğini belirtmemize gerek yok sanıyorum. Ancak Batman kadar Gotham ve Gotham’ın bu hale gelmesine neden olan tarih de ilgi çekici bir kurgu olmuştur hep.

İşte Gotham’ın bir suç eyaleti haline gelişini ve kökenindeki hikayeleri görebileceğimiz bir eser olan Gotham, Bruce Wayne’in Batman’e dönüşmesinden önceki yıllarda polis şefi Gordon ve çevresindekilerin yaşadıklarını bizlere sunuyor. Bruce Wayne’in anne ve babasının ölümüne ve çocukluğundaki haline de yer yer verilen dizide Gotham, kötülerinin oluştuğu zemini bizlere tüm çıplaklığıyla sunuyor. Bir süper kahraman dizisi ve uyarlaması olmasa da bir çizgi roman uyarlaması olarak düşünüldüğünde belki de türünün en başarılı örneklerinden. Genç Joker’in de varlığından bahsedersek yeterli reklamı yapmış oluruz sanırım.

Arrow (IMDb Puanı: 8,0)

Arrow -- Image Number: ARR_S4_FIRST_LOOK_V4 -- Pictured: Stephen Amell as The Arrow -- Photo: JSquared Photography/The CW -- © 2015 The CW Network, LLC. All rights reserved.

Açıkçası DC’nin genişletilmiş evreninin ilk ürünü olması dolayısıyla çok ses getirdiğini belirtmek gerekiyor. DC evreninde bir sıralama yapacak olsanız Arrow kahramanlar arasındaki popülerliğiyle ne kadar ön plana çıkar bu bir soru işareti. Ancak tıpkı Batman ve Daredevil gibi onun da özellikleri süper yeteneklerden çok disiplin, çalışma ve özveriyle ilintili olduğundan ilgi çekici bir karakter olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Oliver Queen’in hikayesinin Bruce Wayne ile çok fazla benzeşmesi onun en büyük dezavantajı. Ancak bu bir Çakma Batman olayı da değil. Arrow DC’nin eski kahramanlarından ve hatta bazı hikayelerde Justice League’in kurucularından görünüyor. Ayrıca Batman evreniyle kesişimleri de sadece hikaye benzerliğiyle sınırlı değil. Her iki ismin de gelişimindeki asıl faktörün Ra’s Al Ghul olması, aslında ikisinin de aynı okulun öğrencileri olduğunu akıllara kazıyabilir. Oliver sadece Ra’s’dan eğitim alan değil aynı zamanda bazı alternatif hikayelerde Ra’s’ı öldüren kişi olarak da geçmekte. (Bazı hikayelerde de öldürenin Batman olduğu vurgulanır)

Her ne kadar hikayeler iç içe geçmiş olsa da Batman ve Arrow’u doğrudan ilintilendiren faktörler bu iki karakterin özdeş olduğunu gösterecek kadar birbirine geçmemiş görünüyor. Ayrıca Oliver’ın aşk hayatının da Bruce’a oranla daha karmaşık ve eğlenceli olması, Arrow evreninin dizide Flash evreniyle paralellikte bağlantılı gitmesi diziyi ciddi anlamda çekici kıldı. Tabi dizide aslan paylarından birisi her zaman baş kötülere biçilir. Bu aşamada Deathstroke karakterine can veren Manu Bennet’in varlığı da Arrow’un tutunmasındaki en önemli faktörlerden. Ve tabi önce yaveri sonra aşkı konumuna gelen Felicity de bu unsurlardan birisi. Bu faktörler göz önüne alındığında Arrow’u listeye dahil etmemek mantıklı olmazdı.

The Vampire Diaries (IMDb Puanı: 7,9)

 Salvatore kardeşler

Bir best-seller olan ve LJ Smith tarafından kaleme alınan Vampire Diaries isimli kitaptan uyarlanan dizi, Mystic Falls isimli kasabada yaşanan sıra dışı olayları ele alıyor. Salvatore kardeşler olarak anılan vampirlerin şehre dönmesi ve arkalarından diğer tehlikeli karakterleri kasabaya sürüklemeleri, bir de kasabada huzurlu ve normal bir hayat yaşamak isteyen ancak güzelliği sebebiyle ilgiyi üzerine toplayan Elena’nın olaylara dahil olmasıyla ortalık karışıyor. Bir de işin içine, Elena’ya bir hayli benzeyen ve onu taklit etme konusunda ustalaşan yüzlerce yıllık vampir Katherine olaylara dahil olunca heyecan dozajı kaçınılmaz oluyor.

Özellikle vampir hikayelerinin içerisinde aşk – entrika ve kovalamacayı keyif unsuru kabul eden genç neslin bir hayli keyif aldığı yapım, içerik olarak hafiften Twilight serisine sinyal çaksa da onun gibi tam bir ergen işi olmadığını vurgulayacak öğelere sahip.

Ayrıca dizinin başrolünde Lost’dan “Boone” ismiyle tanıdığımız Ian Somerhelder gibi bir heykel adam (cidden yakışıklı herif) bulunması, özellikle genç bayanların diziye yönelimine yönelik büyük bir reklam unsuru.

BENZER KONULAR