Anasayfa Haberler En Son Haberler En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

True Blood (IMDb Puanı: 7,9)

true-blood-season-7-will-be-its-last

Benzer zamanlarda mücadele verdiği rakibi Vampire Diaries ile çok benzer özelliklere sahip olan True Blood, özellikle başrol oyuncusu Anna Paquin (X-Men – Roque) faktörüyle hayli isim yaptı. İnsanlar ve vampirlerin bir arada yaşamaya başladığı bir distopyanın içinde telepatik güçleriyle karşısındakilerin beynini okuyabilmek kabiliyetine sahip Sookie isimli garson bir kızın, Bill adındaki bir vampire aşık olması ve sonrasında gelişen olayları izlediğimiz dizi, Vampire Diaries ile benzer bir izleyici kitlesini peşine taktı.

Viking Vampirler, Shape Shifter’lar (Şekil değiştirenler), kraliçe vampirler falan derken çeşitliliği artıran dizi, hikayesinin sadeliğine rağmen izleyici kitlesini zinde tutan akışıyla halen fantastik dizi piyasasının ünlü oyuncularından.

Heroes (IMDb Puanı: 7,7)

heroes-003

Günümüz gençliğinin ve Geek olarak adlandırılan tayfasının en büyük zevklerinden birisi “Süper Kahramanlar” şüphesiz. İşte bu noktada, dizi olarak piyasaya sürülen, efektleri, görüntü kalitesi, oyuncu kadrosu ve çizgi-roman görselleriyle işlenen yapısıyla tüm dikkatleri üzerine çeken Heroes, şüphesiz kendi zamanının en iddialı yapımlarından.

Güneş tutulması ertesinde sıra dışı yeteneklerinin farkına varan çok sayıda insanın güçleriyle ve güçlerinin getirdiği zorluklarla yüzleşmesine şahit olduğumuz seri, ayrıca Hayden Panettiere, Ali Larter gibi güzelliği dillere destan isimleri de kadrosunda bulundurmasıyla adından hayli söz ettirdi. Yine benzer biçimde çevresindeki herkesin gücünü emebilen Peter Petrelli, beynini açtığı herkesin gücünü kopyalayabilen müthiş kötü Sylar, zamanı ve uzayı bükebilen Hiro Nakamura gibi hayranlık yaratan süper kahramanlar halen zihinlerimizde güzel yerlerini muhafaza ediyorlar. Çılgın bilim adamı Hintli Mohinder Suresh’i de unutmamak lazım.

Dilediği uzunlukta devam edememiş ve istediği finali yapamadan apar topar sonlanmış olsa da müthiş kaliteli prodüksiyonuyla Heroes kesinlikle bu listede yer almayı hak ediyor. Dizinin, yeni hikayeleriyle ve yeni karakterlerle tekrar başladığını belirtelim.

Terminator: The Sarah Connor Chronicles (IMDb Puanı: 7,7)

TSCC

Terminator serisi, 90’larda sinematik evrene ucundan kıyısından dokunan herkes için bilindik bir kavram. Yapay zekanın keşfi, yapay zekanın özgür iradesini ele alması, sonrasında insanlığın yok edilmesine karar vermesi, insanların türünün tükenme noktasına gelmesi, direnen bir avuç insanın yapay zekayı yok etmek için savaşması, bu savaş esnasında zamanda yolculuğu keşfeden robotların, insanların lideri John Connor’ı öldürmek için geçmişe yok edici robotları göndermesi…

Hikaye The Terminator ve Terminator 2 – The Judgument Day filmleriyle dünya çapında ses getirdi ve kült haline geldi. Ancak çekilen üçüncü filmin başarısızlığı “Acaba seri daha fazla devam etmese mi?” sorusunu sordurtmuştu. Zira Terminator ile özdeşleşen Arnold Schwarzeneger bir hayli yaşlanmış ve California’da siyasete atılmıştı.

Ancak CGI teknolojisinin nimetleri, günümüzde Arnold olmasa bile Arnold’lu filmler çekilmesine imkan sağlıyor. “Arnold’suz Terminator olur mu?” sorusunu soranlara ise tokat gibi bir cevap “Terminator – Sarah Connor Chronicles” dizisi ile geldi.

Dizi olarak karşımıza çıkan yapım, Sarah Connor ve oğlu John Connor’ın ikinci Terminator filmlerinin bittiği noktadan sonra yaşadıklarını ele alıyor. Yani tahminen 16-17 yaşlarında olan John Connor ve annesinin hikayesini. Hikayede Skynet’in gelecekten halen robot gönderebildiğini fark ediyoruz, bu da ikinci filmde Skynet’i yok etmiş olmanın mutlak başarı için yeterli olmadığını anlamamızı sağlıyor.

İşte bu noktada aslında John’u öldürmek için gönderilen dişi bir yok edicinin hafızasının değiştirilmesi sonrasında iyi tarafa geçişi ve John’u korumak için verdiği savaş konumuz haline geliyor. Hikaye, sonlara doğru çok daha farklı bir noktaya sürükleniyor ve şunu farkediyoruz: “Özgür iradesi olan tüm yok ediciler kötü tarafı seçmemişler”… Yani gelecekte tüm robotlar insan ırkının yok edilmesinden yana değil ve aralarında anlaşmazlık mevcut.

İlk iki film sonrası facia nitelikli prodüksiyonlarla acaba dediğimiz noktada ilaç gibi gelen dizinin baş rolünde, Game of Thrones’dan tanıdığımız Cersei karakterini canlandıran Lena Headey’in oyunculuk dersi verdiğini de hatırlatmakta fayda var.

BENZER KONULAR