Anasayfa İnceleme Eleştiri Fringe Özel – 2.Kısım

Fringe Özel – 2.Kısım

Fringe Özel yazı dizimizin 2. kısmı ile karşınızdayız. Bu yazıda Fringe’i elimizden geldiğince tanıtıp, bazı gizemli kısımlar ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. (Fringe Özel yazı dizimizin ilk kısmı ise şurada.)

J.J. Abrams‘ın dizi hakkında – yanlış hatırlamıyorsam –  “Dizi ilk olarak X-Files’dan ilham alınarak ortaya çıktı lakin sonrasında tamamen konu & karakter yönünden farklılaştı” diye de bir açıklaması olmuştu. Aslında bu açıklama bile bize aşağı yukarı dizinin konusunu ve hitap ettiği kitleyi gösterir nitelikte. Şimdi çok spoiler vermeden konuyu özetlersek eğer;

Dizinin hikayesi bir dizi bilimsel ve para-normal olaylar zinciri ile 2008 yılının Amerikası’nda başlıyor. Lakin para-normal dendiği zaman sakın ola ki aklınıza hayaletler, periler ve ya kötü ruhlar gelmesin. Kelime manası ile, yani “normal olmayan & normal ötesi” ile değerlendirin kelimeyi. (Havada asılı kalan insanlar, duvarın içinde hapsolmuş hırsızlar, doğduktan 1-2 saat sonra 80 yaşına gelip ölenler, geleceği görebilenler, ışınlanan ve ya yaratığa dönüşebilen insanlar vs…)  Para-normal olaylar zinciri demiştik. Bu olayların ortaya çıkışından bir müddet sonra ekibimiz tüm bu yaşananların bir düzen dahilinde olduğunu keşfeder.

– 1. sezon ufak spoilerı geliyor –

Ardından bu düzenin ise ZFT adı verilen bir biyo terör örgütü ile ilintili olduğu keşfedilir. ZFT örgütünün ise yaşadıkları evrenin bir farklı versiyonu olan “paralel bir evren” ile kendi evrenlerini bir araya getirip birleştirmek istedikleri ortaya çıkar. Lakin Walter’ın teorisine göre bu birleşmeden ancak bir evren sağ çıkabilir. Bu nedenle de ekibimiz 1. sezonun konusu olan “ZFT vs. Fringe Division”  alt hikayesine başlar.

– Burada da olası bir 2.sezon spoilerı geliyor – 

Dizinin diğer 2. ve 3. sezonları ise tamamen paralel evrenler üzerine kuruluyor, dallanıp budaklanıyor. Paralel Evrenlerin bir araya gelişi ve iki evren arasından hangisinin hayatta kalacağı üzerine ilerliyor konu. Tabii unutmadan ilk 3 sezon ve az da olsa 4. sezonda da ufak para-normal olaylar devam ediyor. Ana konumuz paralel evrenler ve para-normal olaylar üzerine kurulu dedik. Lakin tam olarak birinci bölüm de dahil olmak üzere ilk sezonun her bölümünün yarım saniyesinde karşımıza çıkan ufak gizemler de var. Eğer dikkat ederseniz 1. sezonun tüm bölümlerinin sadece ufak bir karesinde ekranın gerilerinden tüm bu olan olayları “gözlemleyen” siyah takım elbiseli kel elemanları fark edeceksiniz. İşte bunlar var ya bunlar – Başka bir spoiler daha geliyor – zamanda ve mekanda hiç zorlanmadan gezebilen, insanoğlunu sürekli bir gözlem içinde takip eden  ve “Observer” yani “gözlemci” diye adlandırılan bir grup. Tam olarak 12 kişiden oluşan bu gruptakiler ise adlarını 12 aydan alıyorlar. (September,October,November vs..) Ve ne kadar gereksiz bir bilgi olsa da acı bibere abartı derecede bir düşkünlükleri vardır. Her neyse bunlar insanoğlunu gözlemliyor dedik. Peki neden ? İşte orası da sezonlar ilerledikçe bir bir ortaya çıkıyor. Nedenini söyleyemeyeceğim çünkü bu derece bir spoilerı benim de bünyem kaldırmaz. En iyisi izleyerek öğrenmek.

EK BİLGİ : Diziyi izleyen herkes fark etmiştir, reklam aralarına girmeden önce hep el izi, üzerinde “IQ” yazan bir kurbağa, bir yaprak, yarım elma, papatya, duman, deniz atı ve bir kelebek simgesi beliriyor. Bu simgelerin de bir kenarların da ufak bir parıltı oluyor. Bunlar sıradan birer simge midirler yoksa birer şifre midirler? Benim açıkçası izlerken merakımı uyandırmıştı bu olay ve ufak bir araştırma ile de aslında hepsinin birer şifre olduğunu öğrenmiştim. Şöyle ki;

Aslında bu simgelerin hepsi bir harfi simgeliyor ve her bölüm çıkan simgeleri bir araya getirip bir kelime oluşturduğumuz da ise o bölüme ait bir ipucu ve konusuna dair bir göndermeye ulaşıyoruz. Tüm bölümler için gizli kodlar şurada ayrıntılı olarak belirtiliyor.

Ayrıca bu semboller ile ilgili oldukça detaylı bir Türkçe kaynak da mevcut. 22dakika.org sitesinde yer alan yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.