Anasayfa Dizi Detay Spoiler Game of Thrones: Beyin Yakan Yeni Teori! (Ortalık Çok Karışacak!!!)

Game of Thrones: Beyin Yakan Yeni Teori! (Ortalık Çok Karışacak!!!)

0 3238

25 Nisan 2016 günü yayınlanan 6. sezon 1. bölümü ile izleyicilerin karşısına çıkan Game of Thrones, sezon prömiyerinde çok da tatmin edici olmayan bir açılış yaptı, ya da en azından açılış, izleyici kitlesinin büyük bölümünden bu tepkiyi aldı…

Ancak dizinin son sahnesinde öyle bir olay yaşandı ki, geçmişte dizi üzerine yürütülen ancak temel bulamayan çok çok önemli bir teoriyi destekledi ve gün yüzüne çıkardı. Türkiye’deki fantastik edebiyat ortamlarında ya da geek ortamlarında yeni yeni dillendirilen ancak genel olarak çok da bilinmeyen bu teoriyi, Dizi-Mania okuyucularıyla paylaşmak için sabırsızlandık, açıkçası paylaşmadan da duramadık…

Önemle belirtmekte fayda görüyoruz, teori anlatımı ve temeline ilişkin ifadeler yoğun Spoiler içermekte…

Kızıl Yıldız Teorisi

6. sezon ilk bölümünün şaşırtıcı ve çarpıcı, hatta hırpalayıcı bir sahneyle sonlandığını belirtmiştik. Neydi bu sahne?

Red Woman” yani bizim bildiğimiz adıyla Kızıl Rahibe ya da Kızıl Cadı Melisandre, Jon Snow’un cesedini görüp büyük bir hayal kırıklığı ve hüzün yaşadıktan sonra son sahnede odasına çekiliyor ve soyunup aynada kusursuz vücudunu izledikten hemen sonra boynundaki gerdanlığı çıkarıyor, çıkardıktan hemen sonra da siz deyin 200 ben diyeyim 300 yaşında bir kadına dönüşüyordu.

Yaşlı, çökmüş, bitap, saçları neredeyse yok denecek kadar dökülmüş (ki saçlarının tam beyaz olduğunu – yani muhtemelen özünde beyaza yakın bir sarı olduğunu anlamış olmalıyız) haldeki Melisandre’yi görmek, dizi takipçileri arasında azımsanmayacak sayıdaki hayranını da şoka uğratmıştı.

Her ne kadar onun bir büyücü ve cadı kimliği olduğunu biliyor olsak da bu kadar yaşlı olduğunu ve sahte bir silüet kullandığını sanırım tahmin eden çok fazla kişi yoktur. Ancak dizinin en güzel bayan oyuncusunun birden böyle bir ihtiyara dönüşmesi sadece görüntü estetiği açısından önem arz etmiyor. Aksine bu sahne ve olay, dizinin geleceği için “inanılmaz derecede önemli” bir olaya referans oluyor.

Nedir bu olay? – Hemen anlatalım!

Bildiğimiz üzere tahtın geçmişteki sahipleri ve en uzun süre yönetmiş hanedanı Targaryen’lar… Targaryen’ların kendilerine has bir soyluluk ve azametleri mevcut. Tabi farklı mistik yetenekleri de, ejderleri kontrol etmek, bilgelik, ateşten etkilenmemek, büyü yapabilmek gibi… Ve kendilerine has gelenekleri, soyu safkan tutabilmek için enseste yönelmeleri vb.

Şimdi, şöyle kısa yoldan anlatmaya çalışalım; diziden tanıdığımız tahtın varisi olarak bildiğimiz Daenerys Targaryen, Deli Kral Aerys II’nin kızı… Bu noktada sabitiz. Daenerys’in dedesinin dedesinin dedesi (evet 3’üncü kat ve dereceden dedesi, yani 6. Göbek), tarihin tanıdığı en ilginç Targaryen krallarından Aegon IV Targaryen.

image001

Soy ağacı

Şimdi neden bu kadar geriye gittik? Tabii ki sebepsiz yere değil.

Aegon IV Targaryen’ın tarihte çok meşhur olmuş “Great Bastards” adıyla nam salmış 4 gayrimeşru evladı yani piçi mevcut.

Daemon Blackfyre

Aegor Rivers “Bittersteel”

Brynden Rivers “Bloodraven”

Shiera Seastar…

Özellikle son 2 kişiye dikkat. Bloodraven ve Seastar hikayemizin ve teorimizin baş kahramanları…

Bilindiği üzere Targaryen’larda ensest bir hayli yoğun. Aslen babadan bir, anneden üvey olan 2 kardeş yani Brynden Rivers ve Shiera Seastar arasında cinsel bir münasebetin olduğunu biliyoruz.

Shiera Seastar (Deniz Yıldızı – Yıldız kelimesine dikkat)

Bloodraven (Kan Kuzgunu – Kan kelimesine dikkat – dolayısıyla kırmızı vurgusuna)

Bu iki karakter bir araya geldiklerinde doğacak olan çocuğun hem “Yıldız” hem de “Kan ve Kırmızı” kavramlarının bir sentezi olabileceğini görebiliyoruz. Peki bu neden önemli?

Çünkü “Kızıl Yıldız”, Azor Ahai’nin müjdecisi…

Melisandre’nin Jon Snow’a söylediği şu cümleyi hatırlatalım:

“When the red star bleeds and the darkness gathers, Azor Ahai shall be born again amidst smoke and salt to wake dragons out of stone.”

“Kızıl Yıldız kanadığında ve karanlık toplandığında, Azor Ahai yeniden doğacak, duman ve tuzun ortasında ve ejderhaları taştan uyandıracak”

Hmmm… İşler karışıyor galiba…

1- Azor Ahai’nin uyanması için Kızıl Yıldız’ın kanaması gerekiyor.

2- Kızıl Yıldız, Bloodraven ve Seastar adı verilen iki eski Targaryen piçinin çocukları olmalı. (Star + Blood)

Peki Melisandre’nin bu durumla ne alakası var ve son sahnede soyunup yaşlı haliyle görünmesi neden bu kadar önemli?

Aslında çok açık ve bariz…