Anasayfa Haberler Good Omens Mini-Dizi Oluyor!

Good Omens Mini-Dizi Oluyor!

0 392

Bu yıl kitap uyarlamaları açısından şanslı yılımda olmalıyım. Neil Gaiman’ı ne kadar sevdiğim, yazdığım yazıları takip edenler için artık çok iyi bilinen bir gerçek. Gaiman’ın en başarılı kitaplarından biri olan American Gods, şu sıralar ünlü yönetmen Bryan Fuller tarafından Starz kanalı için uyarlanıyor. Bu haberin üzerine bir de (kişisel favorilerimden) Good Omens‘ın mini dizi olarak TV’ye uyarlandığı haberi geldi geçtiğimiz günlerde.

The Guardian’da yayınlanan habere göre Neil Gaiman, uzun yıllar alzheimer ile mücadele ettikten sonra geçtiğimiz yıl vefat eden ünlü yazar Sir Terry Pratchett ile birlikte yazdığı kara-komedi “Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch“i 6 bölümlük bir mini dizi olarak televizyona uyarlayacak. Ödüllü ve çok eğlenceli bu kitap, 1990 yılında yayınlanmasın ardından pek çok defa televizyona ve sinemaya uyarlanmaya çalışılmıştı. Ancak bugüne dek hiçbir zaman tam anlamıyla proje gerçeğe dönüşmemişti. Daha önceden dizi senaryosu konusunda da deneyimi olan Neil Gaiman’ın bu uyarlamaya el atmış olması her açıdan sevindirici.

Good Omens gibi şahane bir kitabı 2-3 cümle ile özetlemek oldukça zor ancak kitap kısaca Kıyamet’in kopmasını engellemeye çalışan Melek Aziraphale ve Şeytan Crowley’nin, Mahşer’in 4 Atlısı karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor diyebiliriz. Bu arada özellikle Supernatural sevenlerin, hikayeyi kendilerine çok yakın bulacağını belirtmek gerek. Bu kitap benim şimdiye dek ilk defa böylesine sesli kahkahalarla okuduğum bir kitap. Eğer uyarlama kitabın yarısı kadar bile eğlenceli olursa, yine de bir şaheser olacaktır.

Not: Kitap, Türkçe’ye “Kıyamet Gösterisi” adıyla çevrildi ve şuradan satın alınabilir. Tüm okurlara şiddetle tavsiye ederiz.