Anasayfa Haberler Galeri Kore Dizi Klişeleri

Kore Dizi Klişeleri

7- Zengin Erkek, Fakir Kız

Boys Over Flowers: Geum Jan Di’nin etrafında Kore’nin en zengin 4 erkeği vardı!

Sanıyorum bu hemen her Kore dizisinde yer alan klişenin yine Kore insanının peri masallarına olan düşkünlüğü ile alakası var. Çünkü dizilerimizde hep “Beyaz Atlı Prens” olmaya soyunan ve zor durumdaki kızımı içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya çalışan bir varisimiz mevcut. Kore dizilerinde genelde erkek baş rolümüz çok zengin bir ailenin oğludur. Bu aile Kore ekonomisinin büyük bir kısmına sahiptir neredeyse ve gencimizden de er geç aile işinin başına geçmesi beklenir. Şirket ne olursa olsun fark etmez, bizim gencimizin işi bellidir: CEO olmak. Tabii bizim gencimizin hayalleri genelde farklıdır ve kendisi bu sorumluluğu hiç bir zaman kabul etmek istemez. Sonra karşısına fakir ama gururlu, çok çalışkan ve çok sempatik, hayatı türlü sorunlar içerisinde geçen fakir kızımız çıkar. Zengin gencimiz, fakir kızı o korkunç hayattan çıkarıp ona paranın satın alabileceği her şeyi vaat eder: elbiseler, ayakkabılar, çantalar vs. vs. vs. Tam bir peri masalı hikayesi, değil mi? İş ve toplum hayatında kadınlara karşı ayrımcılığın yüksek seviyelerde olduğu Kore’de, kadınları sürekli bir başka erkeğin yardımına muhtaç gösteren bu hikaye örgüsü eskisi kadar kabul görmüyor maalesef. (Kore Dizileri ve Sindirella Kompleksi isimli gelecek yazımızda bu konuya da detaylı olarak değineceğiz.)

8- Araba Kazası

Oh My Venus – Bu trafik kazası gerçekten kalbimizi paramparça etmişti. (Photo: dramas.news)

Kore’de trafik kazası oranları gerçekte nasıl bilemiyoruz ama dizilerdeki oranlara bakarsak durum oldukça ciddi görünüyor. Çünkü her dizide bir “trafik kazası” hikayesi mutlaka bulunuyor. Ya karakterlerimizden birisi kaza geçiriyor (muhtemelen hafızasını yitirmekle sonuçlanan), ya kazadan son anda kurtulunuyor, ya çocukluk travmalarında bir trafik kazası bulunuyor ya da en sevdiklerini bir trafik kazasında kaybetmiş oluyorlar.

9- Doktorlara Duyulan Büyük Saygı

Big – Yine mi Gong Yoo?

Kore dizilerinin en kutsal mesleği; doktorluk. Aile içerisinde bir doktor bulunuyor, olmazsa ailenin bir yakını mutlaka doktor oluyor, o da olmadı önemli karakterlerden birisi doktor olmak istiyor. Hatta, doktor diploması olmasına rağmen mesleğini yapmayan karakterlerimiz bile söz konusu. Boys Over Flowers’da hem Yoon Ji Ho’nun dedesi doktordu, hem de kendisi ve Geum Jan Di doktor olmak istiyordu. Oh My Venus’de Kim Young-ho diploması olmasına rağmen mesleğini yapmıyordu, Baek Seung Jo doktor olmak için çabalıyordu, My Love from the Stars’da Do Min-Joon dünyadaki uzun yılları sırasında tıp okumayı da ihmal etmemişti, Cain and Abel ise zaten çoğunlukla hastane de geçiyordu… Örnekler çoğaltılabilir.

10- Kötü Kalpli Anne

Secret Garden – En şeytanlarından bir kayın valide örneği.

Üst sıralarda zengin erkek, fakir kız klişesinden bahsetmiştik. İşte “kötü kalpli anne” klişesi de onunla birlikte geliyor. Aşırı zengin ailenin, herkese üstten bakan soğuk annesi, biricik oğlunun elbetteki sıradan bir kızla evlenmesini istemiyor. Muhteşem oğlunun ne hissettiğine bakmaksızın, sadece sosyal statüsüne uygun birisiyle evlenmesini bekliyor ki bunun için yapmayacağı şey yok. Çiftimize türlü eziyetler ediliyor, yapılmadık şey bırakılmıyor. Öyle ki bu kötü kalpli anneler resmen bir canavar haline dönüşüyorlar. Tabi fakir kızı ikna etmek için önce para kullanılıyor (Yeşilçam?), bu tutmayınca da kız bir şekilde sevdikleriyle tehdit edilmeye başlanıyor. Dizilerin çoğunda bu kötü kalpli anne eninde sonunda yola gelse de, bir dizideki anne var ki o torun sahibi olduktan sonra bile oğlu ile gelinini görmeyi reddetmeye devam ediyor: Secret Garden. Böyle anne, düşman başına.

11- İçki İçme Sahnesi

My Name is Kim Sam Soon – Bu sarhoşluğun sonu pek iyi bitmemişti 🙂

Kore dizilerinde neredeyse her bölümde bir içki içme sahnesi bulunuyor. Hem yerel içkileri soju, hem de bira, şarap gibi diğer alkollü içkiler endişe verici boyutlarda tüketiliyor. Her dizide mutlaka ama mutlaka çadır lokantalarından birinde oturup, sarhoş olana dek içki içme sahnesi mevcut. Tabi bu sarhoşlukların ardından da genelde sırtta taşıma sahneleri geliyor 🙂

12- Obur Kadın Karakter

Coffee Prince – Eun Chan ve yemek yeme şekilleri… Siz hiç 4 dilim pizzayı üst üste koyup yiyen bir insan gördünüz mü? (Photo: soompi.com)

Kore insanının yemek yeme alışkanlıklarıyla, bizimkiler arasında gerçekten dağlar kadar fark var. Tavuk ayağı olsun, domuz derisi olsun tüm sakatatlara olan aşırı ilgileri bir yana, Kore dizilerinde hapur hupur, şapur şupur yemek yiyen, daha kabaca söylemekse “tıkınan” bir kadın karakter mutlaka bulunur ve bu genelde de başroldeki kızımız olur. Genelde başrol kızımız hep açtır. Olduk olmadık yerlerde karnı guruldar ve önüne konan her yemeği büyük bir iştahla mideye indirir. Hep iştahlı olan bu karakter, o kadar yer ama ne hikmetse hiç kilo almaz.

13- Havalimanı/Hastane Sahnesi

Araba kazası dedik, doktorluk çok önemli dedik, aşırı zengin bir karakter mutlaka bulunuyor dedik. Hal böyle olunca, havalimanı ve hastane sahneleri de kaçınılmaz oluyor elbette. Oldukça komik şekilde başlayan Kore dizileri ilerleyen bölümlerde dram dozunu arttırmaya başlar. Finale 2-3 bölüm kala da çoğu zaman dizinin dram kısmı pik yapar. İşte o anlarda baş rollerimizden biri ya hastaneye düşer ya da ülkeden ayrılmaya karar verir. Tabi hastaneye düşen sevgilinin başında beklenmeli ya da ülkeyi terk etmeye çalışan sevgiliye engel olmak için havalimanına koşarak gitmelidir.

14- Ateşlenme/Hastalanma Sahnesi

Fated to love You (Photo: koreandramafashion.com)

Kore dizilerinde ne zaman bir karakter kısa süreli de olsa sağanak yağmur altında kalsa, hemen ardından ateşlenip yataklara düşer, bilincini kaybedecek şekilde hasta olur. Tabi bu ateşlenme sırasında o anda yanında olan kişi (çoğu zamanda gelecekte ona aşık olacak kişi) onunla ilgilenmelidir. Islak bezle ateş düşsün diye başına bez koyulur ve mutlaka ya lapa ya da çorba yapılır. Tabi hasta bakıcı, uyuyan sevdiceği uzun uzun izlemeli, saçını okşamalıdır.

15- Duvara Yaslama

Madame Antoine (Gif: aminoapps.com)

Ve geldik listemizin son maddesine. Efendim Kore dizilerinde çok seven ve artık dayanamayan erkek karakterimiz, yeri gelir çok hiddetlenir ve sevgilisini sert bir şekilde duvara yaslar. Bu çoğu zaman karşısındakine bir şeyi ispat etmek içindir. Tabi bu hareketten ürken kızımız da karısındaki sert erkeğe bakıp kalır. Bazen bu duvara yaslama sahneleri, erkek karakterin, kızı öpecekmiş gibi yapıp kandırmasıyla sonuçlanır.

BONUS: Bu da Kore dizi klişelerinin özet hali 🙂

Listemize katılıyor musunuz? Siz hangi klişeyi daha çok seviyorsunuz? Eksik olduğunu düşündüğünüz klişeler olduğunu düşünüyorsanız yorum bırakın, listemize ekleyelim…

Peki size hiç Gong Yoo’dan bahsetmiş miydik?

Hangi Kore Dizisi Klişesi Sizin Favoriniz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
  • cavlan

    obur kadın karakterle içki içme benim favorilerim sanırım :)) pek doğru bir klişeler listesi olmuş.

    sırta alma, kucakta taşıyamayacak kadar güçlü olmadıkları için olabilir mi? ciddi bir kas gücü gerekmiyor mu bir insanı kollarda taşımak için?