Anasayfa Haberler Locke and Key İçin Yeşil Işık Yandı!

Locke and Key İçin Yeşil Işık Yandı!

5 482

Bir çok gerilim-korku hayranının yakından tanıdığı ve takip ettiği Stephen King’i,  bir çok eserinin de televizyon dünyasına uyarlanması aracılığıyla adını hiç duymayanlar dahi usta yazardan haberdar olmuş durumda. Bu gelişmeler de hem genel televizyon kültürü adına, hem de King’in televizyon ekranlarına gelmek isteyen bir çok eserinin önünü açması adına çok önemliler. Lakin maalesef oğlu Joe Hill için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. Yine aynı babası gibi gerilim-korku türünde eser vermekte olan Hill’in en başarılı serilerinden biri olan “Locke and Key” serisi, 201o yılında Fox tarafından televizyon ekranlarına uyarlama kararı alınmıştı. Baş rollerinde ise Miranda Otto (Yüzüklerin Efendisi), Sarah Bolger ve Nick Stahl oynamıştı. Lakin 2011 yılında Comic-Con’da gösterildikten sonra maalesef iptal edilmişti.

Çizgi roman’ın çıktığı yayın evi olan IDW Entertainment’in yaptığı duyuruya göre seriyi yeniden çekme kararı almışlar. İşin müthiş kısmı ise, Joe Hill serinin baş yapımcısı ve senaristi olacakmış. Joe Hill‘in yanında dizinin yapımcılığını David Alpert, Rick Jacobs, Ted Adams ve David Ozer de yer alacak.

Hikayenin konusu ise kısaca şöyle; Babalarının zamansız gelen ölümünden sonra Locke ailesi Lovecraft bölgesine taşınırlar. Kendilerine aileden yadigar kalan malikaneye yerleştikten sonra işler kısa bir süreliğine rayında gider. Lakin bir müddet sonra evde bazı tuhaf olayların yaşandığına salık verirler. Evin içinde her biri birbirinden farklı ve ilginç işe yarayan anahtarlar bulunmaktadır. Mesela bu anahtarların biri eşikten adımınızı attığınız anda ruhunuzu bedeninizden ayırabilen bir kapıyı açabilirken, bir diğeri de kafanızı açıp içine istediğiniz anıları ve düşünceleri koyabilir veya unutmak istediğiniz herhangibir anıyı veya düşünceyi silebilir. Hatta ve hatta anahtarlardan biri size zamanda yolculuk imkanı bile sağlayabiliyor. Tabii bunların yanında tüm bu anahtarlardan ve evden haberdar olan, malikanenin yanındaki kuyuya hapsedilmiş bir de yabancı var. Şiddetle önereceğim serilerden biridir. Korku, gerilim ve gizemin büyük bir ustalıkla harmanlandığı bu serinin kendisini okumanızın yanında dizisini de kesinlikle kaçırmamanız gerektiğini düşünüyorum.

 • Göksu Dilek

  çok iyiymiş ya, peki ben bunu nereden bulabilirim fikrin var mı? türkçesi zaten yok, orası kesin de ingilizcesi bile tartışmalı, e-kitap olarak da okumak eğlenceli değil. ne yapmalı sence?

  • September

   Selamlar Göksu,

   Seri maalesef dilimize henüz kazandirilmis değil. Yayinevlerinin edebiyat icin degilde sirf daha cok kâr elde etmek için serilerin teliflerini aldiklarini dusunursek te, yakin zamanda da bunun gerçekleşeceğini dusunmuyorum. Belki dizisi ciktiktan sonra olabilir.. İkinci olarak ise fiziksel kopya alıp koleksiyon yapmayı seven biriysen eğer (benim gibi 😀) yerel çizgi roman dükkânlarında İngilizce olarak bulabilirsin. Lakin oturduğun şehir de boyle bir imkânın yoksa eğer amazoncom veya bookdepositcom sitelerinde de bulabilirsiniz seriyi. Son olarak ise dijital çizgi roman formatinda da indirebilirsiniz. Eğer bir tabletin veya bilgisayarın varsa, .cbr formatında indirip uygun bir programla okuyabilirsiniz. Bunun içinde comix4freecom sitesini önerebilirim.

   • Göksu Dilek

    Tam bir koleksiyoncuyum zaten orası kesin, bir seriyi asla yarım bırakmam, bırakamam 🙂 Zaten senin cevap yazmanı bekleyemeden çoktan daha önce Türkiye’de manga/comic yayınlamış olan yayınevlerine mail attım ve bir tane olumlu cevap bile aldım! Şu an kesinleşmediği için isim vermeyeyim ama karşı tarafın sözleşmeyi imzalamasını bekliyorlarmış, artık ne zamana raflarda yerini alır bilmem ama muhtemelen ben ingilizcesini çoktan alır okurum o zamana. Ankara’da olduğum için şanslıyım, 4-5 tane yer buldum bile. Neyse ilgin için teşekkürler 🙂

    • September

     Ne demek ben teşekkür ederim 😊 Lakin yayınevlerinin dediklerine bence çok bel bağlamamak gerekir. Aldıkları telifi bile çoğu zaman 1 yılı geçen zaman dilimlerinde işleme sokuyorlar. Açıkçası ben basacaklarını bile düşünmüyorum ama umarım yanılırım..

     • Göksu Dilek

      Umarım yanılırsın 🙂