Anasayfa İnceleme Tanıtım Neptune’de bir Mars’lı – “Veronica Mars” İncelemesi 1.Kısım

Neptune’de bir Mars’lı – “Veronica Mars” İncelemesi 1.Kısım

Polisiye seviyorum. Kim bilir kaçıncı söyleyişim ve hatta bir yazıya kaçıncı kez aynı şekilde başlayışım. Çünkü “Polisiye” denen türü hakikaten seviyorum. Dizi, film, kitap ve hatta bilgisayar oyunu olarak!

Bir diziyi gerçekten iyi bir dizi yapan nedir diye sorsam ne cevap verirsiniz? İyi bir senaryo, başarılı oyunculuklar, sürükleyicilik, çekici karakterler, müzik kullanımı… Bunlar genel olarak “başarılı” diyebileceğimiz bir yapımdan beklentilerimiz. Bunlara zekice yazılmış diyalogları, kesinlikle bayat olmayan esprileri, sizi bir daha ki bölümü izlemeye mecbur bırakan gizem unsurunu, yapılan göndermeleri, enfes kurguyu, en küçük detayı atlamayan senaryo hafızasını, her bölümde karşımıza çıkan şahane konuk oyuncuları ve TV tarihinin gördüğü en güçlü kadın karakterlerden birini ekleyin; hepsini bir Polisiye & Gençlik dizisinde harmanlayın; Veronica Mars‘ın neden iyi bir dizi olduğu sonucuna varmış olacaksınız.

VMars-3-veronica-mars-8930761-1024-768

Veronica Mars 1.Sezon Kadrosu

Veronica Mars 2004 yılında yayınlanmaya başladı. 3 sezon ekranlarda kalan dizi büyük bir haksızlık (ya da şansızlık) sonucunda, reyting kaygısıyla doğru dürüst bir sona kavuşamadan iptal edildi. Özellikle ilk sezonu ile büyük bir başarı yakalayan ve Joss Whedon, Kevin Smith, Stephen King gibi önemli isimlerin bile “İzlediğim en iyi dizilerden” dediği Veronica Mars öylesine kemikleşmiş bir hayran kitlesine sahip ki, dizi için “kült” desek hata etmiş olmayız. Dizi iptal edildiğinden bu yana söylenegelen “film”de bu hayran kitlesi sayesinde gerçek oluyor. Hem dizi ekibinin hem de hayranların beklediği film için yapılan Kickstarter Projesi 2 rekor kırarak amacına ulaştı. ( Kickstarter ve Veronica Mars Film Projesi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. )

screens_feature-33000

Kristen Bell & Rob Thomas

Veronica Mars Rob Thomas tarafından yaratıldı. Thomas serinin büyük kısmında yazar olarak yer aldığı gibi iki önemli bölüm olan Spit & Eggs ve Donut Run’ı da yönetti. (Küçük bir not: Debasement Tapes bölümündeki rock grubunun Johnny Scopes isimli ölen solistini de canlandırıyor ayrıca, grubun diğer elemanı Desmond Fellows’u da Paul Rudd canlandırıyor) Rob Thomas‘ın Veronica Mars sonrası yarattığı diziler ise Party Down ve 90210. 90210 bu yıl iptal edildi, Party Down ise başarılı bir yapım olmasına rağmen ömrü 2 Sezon sürdü. Party Down’ın kadrosunda Veronica Mars’ın kadrosundan Ryan Hansen ve dizinin konuk oyuncularından Adam Scott ve Jane Lynch bulunuyor.

Veronica Mars 2.Sezon Kadrosu

Adet olduğu üzere ilk olarak dizinin konusundan bahsederek başlayalım incelememize. Veronica Mars, gündüzleri zengin – fakir öğrenciler arasında büyük bir zıtlaşmanın yaşandığı Neptune Lisesi’ne devam ederken, akşamları Özel Dedektif olan babası Keith Mars’a yardım eden ufak tefek, son derece zeki, bir o kadar güçlü ve hazırcevap bir genç kızdır . En yakın kız arkadaşı ve eski sevgilisi Duncan’ın kardeşi Lilly Kane bir cinayete kurban gidip o dönem şerif olan babası bu davayı yüzüne gözüne bulaştırınca hem Veronica’nın hem babasının hayatı alt üst olur; Veronica babasının cinayetle ilgili olarak Kane ailesini suçlamasını kabullenemeyen tüm arkadaşlarını ve annesini bir anda kaybeder. Bundan sonra Veronica’nın hayatı bir yandan hiçbir tarafa ait hissetmediği okulundaki sorunlarla boğuşmakla, diğer taraftan arkadaşı Lilly’nin cinayetini kimin işlediğini bulmaya çalışmakla geçecektir.

***Dikkat! Yazının bundan sonrası tüm bölümleri izlemeyenler için Spoiler nitelikli bilgiler içermektedir!*** 

Veronica Mars & Buffy Summers

Veronica Mars yayınlanmaya başladığı andan itibaren en çok Buffy the Vampire Slayer dizisiyle karşılaştırıldı, biri polisiye diğeri fantastik olmasına rağmen. İki dizinin ortak özellikleri daha çok başrol oyuncularıyla alakalı. Veronica ve Buffy; ikisi de ufak tefek, sarışın, liseye devam eden genç kızlar. İkisi de kendilerinden beklenmeyecek derecede güçlü karakterler; tüm yalnızlıklarına, tüm farklılıklarına, hayatlarında yaşadıkları tüm sorunlara, aldatmalara, yalanlara rağmen ayakta kalmaya çalışıyorlar. Belki Buffy’nin “düşman”larıyla savaşırken kullandığı olağanüstü Avcı güçleri var ancak Veronica’nın da keskin zekası, sivri dili ve hayatında depresyona izin vermeyen inatçılığı var. Öyle ki zamanında 2.sezon tanıtım videolarında “She is never desperate… Or Lost… She is Veronica Mars” denmiştir. (O depresif ya da kayıp değil, O Veronica Mars derken o dönemim ünlü dizileri Desperate Housewives‘a ve Lost‘a da selam edilmektedir.) Ayrıca iki karakter de lisedeki popülerliklerini yaşadıkları trajediler sebebiyle kaybetmişlerdir; biri babasıyla yaşarken diğeri annesiyle yaşar ve diğer ebeveynleri ile ilgili çözemedikleri sorunları bulunmaktadır. Ana akım dizilerin büyük kısmında (hele ki polisiyeler) kadınlar erkekler tarafından kurtarılmayı, korunmayı bekleyen zavallılar ya da tüm isteği erkekleri perişan etmek olan entrika peşindeki şeytani varlıklar olarak resmedilirken, bunu yapmayan iki dizinin birbirine yakın bulunması şaşırtıcı değil. Buffy the Vampire Slayer dizinin yaratıcısı büyük insan, büyük yaratıcı Joss Whedon’un Veronica Mars’tan sürekli övgüyle söz ettiğini, dizinin 2.sezonunda Rat Saw God bölümünde kısacık bir rol aldığını ve Buffy the Vampire Slayer çizgi romanlarında Veronica Mars’tan bahsettiğini de belirtelim. Ayrıca yine Buffy the Vampire Slayer ile ün kazanmış Alyson Hannigan ve Charisma Carpenter da Veronica Mars’a konuk olan oyuncular arasındalar.

vm_s3_promo

Veronica Mars 3.Sezon Kadrosu

Sezonlar

Tüm seri göz önüne alınınca en iyi sezonun ilki olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maalesef kalite büyük ölçüde korunuyor olsa da dizinin başarısı ilk sezondan üçüncü sezona doğru azalmakta. Bu noktadaVeronica Mars’ın ilk 2 sezonunun şu anda var olmayan UPN kanalında, son sezonun ise WB ve UPN‘in birleşmesiyle oluşan The CW‘da yayınlandığını belirtmekte fayda var. Zira ilk iki sezonla kıyaslanınca üçüncü sezonun biraz “kafası karışık” olduğunu söylemek gerek. Dizinin ilk sezonunda Veronica’nın aydınlatmaya çalıştığı iki gizem var; Lilly’i aslında kimin öldürdüğü ve kendisine kimin tecavüz ettiği. Sezon boyunca hikaye yavaş yavaş örülüyor, taşlar birer birer yerine oturuyor. Bu sırada hem karakterleri daha yakından tanıyor, hem aralarındaki ilişkilerin gelişimine tanık oluyoruz. İlk sezonda Veronica’nın aydınlatmaya çalıştığı bu iki gizem oldukça kişisel. İkinci sezonda Neptune Lisesi’nden öğrencilerin hayatını kaybettiği ve Veronica’nın kıl payı kurtulduğu bir otobüs faciası var. Başlarda Veronica’nın yine kişisel aldığı ancak ilerleyen bölümlerde çok fazla duygusal bağ kuramadığı bu aydınlatılması gereken gizem, ilk 2 sezonun arasındaki temel farkı oluşturuyor.

veronica_mars_final_season_wallpaper-normal

Logan & Veronica
(Veronica Mars 3.Sezon Posterlerinden)

Üstte de söylediğim üzere, 3. sezon biraz kafası karışık bir sezon ki bunda kanal değişiminin payı büyük. Bir defa jenerik değişiyor (ki ben hiç beğenmedim genel kanının aksine), kadroya yeni eklenenler oluyor ve en önemlisi Veronica liseyi bitirip üniversiteye başlıyor. Final sezonda Veronica yine iki dava ile uğraştı; kampüste yaşanan tecavüz vak’aları ve dekanın şüpheli intiharı. İlginçtir bu sezonda Veronica bu iki davayı da sezon finalinden önce aydınlattı. Sezon finaline (ve maalesef dizi finaline) bir iki bölüm kala bir de “seks kaseti” ortaya çıktı ve Kane ailesi senaryoya bir anda dahil oldu yeniden. Son olay haricinde Veronica’nın kişiselleştiremediği bu gizemler ve çözülüşleri açıkçası ilk iki sezondakiler kadar tatmin edici olmadı. ( Ne olursa olsun son sezonuyla da Veronica Mars’ın benzer dizilerden kat be kat iyi olduğunu ısrarla belirtmek isterim. )

veronica-mars (2)

Lise Mezuniyeti (2.Sezon finali)

Bir de ilk sezonda mükemmel şekilde geliştirilmiş Veronica & Logan ilişkisinin nasıl olup da ikinci sezonun başında bir kenara bırakıldığını, hiç ilgi çekmeyen şekilde Veronica & Duncan ilişkisine yeniden başlandığını anlamak mümkün değil. Duncan sezon ortasında diziden ayrılınca (çok şükür) Veronica ikinci sezonun büyük kısmını yalnız geçirdi. Belki bunda Buffy the Vampire Slayer’da olduğu gibi güçlü kadın karakteri bir erkekle tanımlamak yerine, yalnız olarak resmetme çabasının etkisi vardır. (İlişkilerinin en iyi zamanında Angel’ın Buffy’i terk edişini hatırlayınız.) Sonuç olarak ikinci sezon finalinde yeniden başlayanVeronica Logan ilişkisi 3.sezonda inişli çıkışlı olarak devam etse de finalde ikisi ayrıydılar ve biz LoVe hayranları umduğumuz “mutlu sona” kavuşamadık. (Bu konudan da ileride detaylı olarak bahsedeceğiz)

Veronica Mars 1.Sezon Trailer

 

Veronica Mars 2.Sezon Trailer

Veronica Mars 3.Sezon Trailer