Anasayfa İnceleme Eleştiri Netflix Keşifleri: Noble, My Love

Netflix Keşifleri: Noble, My Love

Herkese merhaba!

Netflix Keşifleri yazı dizimizin, 3. kısmı ile karşınızdayız. Daha önce Good Morning Call ve Playfull Kiss dizileri hakkında yazmıştım, bugün ise yeni bir Güney Kore dizisinden bahsedeceğim: Noble, My Love. (Aslında bu sırada bir başka popüler kore dizisi olan “Boys Over Flowers”ı da tamamladım ancak bu yapım Netflix Türkiye’de yer almadığından, kendisi bir başka ve uzuuuuuun yazının konusunu oluşturuyor.)

Noble, My Love – İlk Bakış

Noble, My Love; 2015 yapımı, 15’er dakikalık 20 bölümden oluşan bir Güney Kore romantik komedisi. Noble, My Love için tam bir kendiyi iyi hisset dizisi diyebilirim; dizide drama unsurları yok denecek kadar az ve dizi daha çok komedi ve romantizm üzerinde duruyor. Dizinin tüm bölümleri şu anda Türkçe altyazı desteği ile Netflix Türkiye’de yer almakta (şuradan). Dizi +13 uyarısıyla yayınlanmış olsa da bunu gerektirecek herhangi bir sahne ile karşılaşmadım. (Kaldı ki henüz izlediğim hiç bir uzak doğu dizisinde bırakın seks sahnelerini, fransız öpücüğüne bile rast gelmedim 🙂 Sanıyorum çok daha muhafazakar olan kültürleri sebebiyle, romantizmi doyasıya anlatıyor olsalar da, işin fiziksel boyutuna mesafeli kalmayı tercih ediyorlar. Bu mevzuyu ve Güney Kore dizi klişelerini ileride daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğim.)

Noble, My Love – Konusu

Cha Yoon Seo, 30 yaşında, çok çalışkan ve azimli bir veterinerdir. Kendisi düşük gelirli bir aileden geliyor olmasına rağmen çok büyük çaba ve fedakarlıklarla veteriner olmayı başarmış ve kendine de küçük bir klinik açmıştır. Diğer yandan Woo Sang Hyun önemli bir holdingin CEO’sudur. Bir TV dünyası klasiği olarak kendisi iş hayatında aşırı derecede başarılı olmasına rağmen, insan ilişkileri konusunda oldukça mesafelidir. Bu çok zengin, çok başarılı, çok yakışıklı, çok cool ve çok iyi giyinen iş adamı, bir akşam bir grup gangster tarafından (muhtemelen fidye için) kaçırılır. Tabi ki dövüş konusunda da çok başarılı olan Woo Sang Hyun, kendini kaçıranların elindne kurtulmayı başarsa da yaşanan arbede sırasında bıçaklanır. Yağmurlu bir gecede yol kenarında bilinçsiz halde ve kanlar içerisinde yatarken Cha Yoon Seo kendisini görür ve hemen kliniğine taşıyarak ilk mudaheleyi yaparak Woo Sang Hyun’un hayatını kurtarır. Bu dramatik olay vesilesiyle yolları kesişen ikilinin arasında, biraz da Woo Sang Hyun’un ısrarıyla, romantik bir hal alacaktır.

Noble, My Love – Oyuncular

Sung Hoon (Woo Sang Hyun), Kim Jae Kyung (Cha Yoon Seo), Park Eun Suk  (Woo Sang Hyun), Kim Dong Suk (Lee Kang Joon), Park Shin Woon (Sekreter Kang), Lee Seung Yun (Heo Jin Kyung), Seo Young (Moon Yoo Ra), Lee Bit Na (Choi Ra Mi), Seo Geun Soo (Cha Yoon Soo)

noble-my-love

Noble, My Love – Eleştiri

Eğer siz de benim gibi sabun köpüğü romantik dizi severlerden biriyseniz ve izlerken içinizi ısıtacak hafif bir dizi arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Yukarıda da dediğim gibi; Noble, My Love tam bir “kendini iyi hisset” dizisi. Hem bölümler, hem de dizinin kendisi kısa olduğundan işlenen her konu tadında bırakılmış, hiç sıkılmıyor insan. Hatta hafta sonu bir gün otursanız, bitiriverirsiniz tüm diziyi. Daha önce hakkında yazdığım Good Morning Call ve Playful Kiss’ten ziyade, bu dizi biraz daha yetişkinlere yönelik diyebiliriz, ya da en azından baş roldekiler lisede değiller, iş güç sahibi insanlar ikisi de 🙂 İnsan Noble My Love’ı izlerken hem kafasını boşaltıyor, hem de kalbi sevgiyle doluyor. Farkında olmadan insanın yüzüne bir gülümseme yerleşiyor… Çiftimiz ilk defa sarıldığında, ilk defa öpüştüğünde ya da kalp atışlarını hızlandıracak herhangi başka bir olayda, siz de onlarla birlikte o keyifli heyecanı yaşıyorsunuz.

Henüz Güney Kore dizileri konusunda uzmanlaşmış sayılmam ancak hem izlediklerimden hem de okuduklarımdan yola çıkarak diyebilirim ki, Güney Kore dizisi demek klişe demek. Ve hatta çoğu izleyici için bu dizilerin en güzel kısmı da işte bu klişeler. Noble, My Love’da da işte bu klişelerden bolca var. Zengin adam, fakir kız, kötü kalpli arkadaşlar, tesadüfler zinciri, sözleşme ile başlayıp gerçeğe dönen aşk, sevenlerin kavuşmasına kötü olan anne… vs. vs. vs. Açıkçası ben henüz bunlardan sıkılacak derecede çok Kore dizisi izlemedim ancak belki bazıları için bu durum çekilmez hale gelmiştir, belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.

Playful Kiss yazımda, Kore dizilerindeki kadın-erkek ilişkileri hakkındaki bazı görüşlerimi dile getirmiştim hatırlarsanız. Bu diziden sonra da şuna kanaat ettim; Kore erkekleri  herhalde Türk erkeklerinden de maçolar, tabiri caizse… “O adamla görüşmeyeceksin!”, “Oraya bir daha gitmeyeceksin!”, “Sen bana haber vermeden nasıl dışarı çıkarsın!”… Ne kadar eğitimli, ne kadar şahane bir adam olursa olsun, baş roldeki erkeklerin, sevdikleri kadın üzerinde baskı kurma çabaları, “seven adam kıskanır, höt höt höt” tavırları beni gerçekten çileden çıkarıyor bazen.

Son olarak ben iki baş rolü de severek izledim, iki karakteri de sevimli buldum; aralarındaki dinamik de hoşuma gitti. Ancak Kim Jae Kyung’un (Cha Yoon Seo) oyunculuğunu abartı ya da itici bulanlar da olabilir.

Noble, My Love – Tanıtım Filmi