Anasayfa Haberler En Son Haberler Netflix’in “Mudbound” Filmi 4 Dalda Oscar Adayı!

Netflix’in “Mudbound” Filmi 4 Dalda Oscar Adayı!

0 98

Netflix’in “Mudbound” filmi, şimdiye kadar bir kadına ilk defa verilen “En İyi Görüntü Yönetmeni” adaylığını da barındıran 4 dalda Oscar adayı oldu.

Netflix 2018 yılına iyi bir giriş yaptı. Çok yüksek bir mebla olan son çeyrek karlarını açıkladıktan sadece 12 saat sonra büyük bir başarıya daha imza attılar: Netflix, bir dönem filmi olan Mudbound ile 4 Oscar adaylığı elde etti.

Mudbound’un Oscar adaylıkları birçok açıdan tarihi oldu. En çok dikkat çekeni isr filmin görüntü yönetmeni Rachel Morrison’un bu dalda aday olarak 90 yıldır ilk defa bir kadının aday seçilmesi oldu.

Morrison’un gurur veren başarısının yanı sıra Netflix, fakir bir siyahi ailenin kadın reisi olan Florence Jackson’u canlandıran Mary J Blige ile de oyunculuk olarak ilk adaylığını almış oldu. Mary J Blige aynı zamanda “Mighty River” ile “En İyi Orijinal Şarkı” kategorisinde de aday oldu. Bu sayade tarihte ilk defa bir kişi hem “En İyi Orijinal Şarkı” hem de oyunculuk kategorilerinde aynı filmden aday olmuş oldu.

Mudbound’un dördüncü adaylığı ise “En İyi Uyarlama Senaryo” kategorisinde yazar-yönetmen Dee Rees ve Virgil Williams’a gitti. The Atlantic dergisinden David Sims’e göre, Rees’in yazar kategorisinde aday gösterilen yalnızca ikinci siyahi kadın olması filmi daha da çığır açıcı hale getiriyor.

Netflix belgesel alanında da oldukça güçlü adımlarla ilerliyor. “En İyi Belgesel” kategorisindeki 5 adaydan ikisi Netflix filmleri: Bryn Fogel’in büyük bir doping skandalını araştırdığı Icarus ve Yance Ford’un kardeşinin yasa dışı cinayetinin hesabını sorduğu Strong Island. Netflix’in opioid krizi ile savaşan üç kadının hikayesinin anlatıldığı Heroin(e) belgeseli ise “En İyi Kısa Belgesel” kategorisinde aday gösterildi. Buna ek olarak “On Body And Soul” filmi “En İyi Yabancı Dilde Film” kategorisinde aday oldu.

Tebrikler Netflix!

Kaynak: Decider.com