Anasayfa Haberler En Son Haberler The Flash 3. Sezonda Bizleri Neler Bekliyor Olabilir?

The Flash 3. Sezonda Bizleri Neler Bekliyor Olabilir?

The Flash 3. sezonda bizleri neler bekliyor olabilir? Teori fırtınası yapalım mı?

The Flash, 2. sezon finaliyle sezon arasına gitti. Ancak giderken arkasında bir sürü ayak izi bıraktı. İkinci sezon baş aşağı çakılmak üzereydi ki final bölümüyle toparlayıp paçayı kurtardı. Yani Flash severlerin 3’üncü sezon premierinde ekran başına geçmesi için gerekli ve yeterli malzeme ve zemin bir şekilde sağlanmış oldu.

Ancak finalin bitiş anı o kadar kompleks bir yerde kapatıldı ki ister istemez teorilere zemin hazırladı. Son sahneden bahsediyoruz:

Odada 4 farklı Barry Allen var;

  • Çocuk Barry Allen
  • Uzak Gelecekten Reverse Flash’la birlikte gelen Barry Allen
  • 1. Sezonda annesini kurtarma kararı alıp zaman yolculuğu yapmaya karar veren ancak odanın içerisindeki Flash tarafından durması işaret edilen Barry Allen
  • 1. Sezon Flash’ına “Dur yapma” işareti yapması gerekirken onun yerine geçip “Tamam ben annemizi kurtarırım” diyen Barry Allen

İlk sezonun sonunda annesini kurtarmak üzereyken kendisine “Dur yapma” diyen Barry Allen kayıp yani. Neden? Çünkü onun yerinde annesini kurtarma kararı almış olan 2. sezon finalindeki Barry Allen var…

Umarım çok karmaşık olmamıştır…

Yani özetle Barry Allen zaman çizelgesini kırdı. Zamanda büyük bir değişime ve kaosa sebep olabilecek majör bir değişime sebep oldu. Bundan sonra neler olabileceğine dair sayısız ihtimal var. Ancak çizgi-roman severler için ihtimallerin biraz da olsa daralması ve konunun nereye gidebileceğini tahmin etme şansı mevcut.

1- Barry Allen zamanı değiştirir, “Normal bir hayatım olsa neler olurdu?” sorusun cevabını alırız – Ama acaba normal Barry demek Earth 2 mi demek?: Evet, ilk çıkarımımız bu. Üçüncü sezon başladığında Barry’nin anne ve babasıyla saldırı ertesinde normale dönen hayatlarını izleyeceğiz muhtemelen bir süre. Barry mutlu ve huzurlu bir aile hayatı yaşayacak. Komşuları olan Iris ile aralarında normal şartlarda gerçekleşmesi muhtemel olan ilişki başlayabilir. Hatta Earth 2 örneğinde de gördüğümüz üzere Barry ve Iris evlenebilir. Bu evrende Iris polis, Barry kriminal bilimci, Joe şarkıcı falan oluyordu. Nora ve Henry hayattaydı. Bunu Earth 2 bölümlerinde Barry’nin evindeki telefondan anlıyorduk. Hatta orada ufak ve güzel detaylar vardı. Barry’nin telefonunun üstünde bazı kişilere ait telefon numaraları görmüştük:

 The Flash - Teori

Resimde de görebileceğiniz üzere Barry Allen’ın telefonunun üzerinde Eddie, Bruce, Hal, Diana isimleri mevcut. Bu isimlerin kim olduğu hususunda bir çoğunuzun fikri olmalı. Eddie, Eddie Thawne tabii ki. Bruce, Bruce Wayne, yani Batman. Hal, Hal Jordan yani Green Lantern. Ve son olarak Diana da Diana Prince yani Wonder Woman. Tabi burada bilmediğimiz şey şu, Earth 2’de bu isimler Batman, Green Lantern, Wonder Woman oluyorlar mı yoksa senin benim gibi isimler mi?

Bunlar soru işaretlerimiz. Ancak benim öngörüm, üçüncü sezonda Barry Allen tarafından yeniden hayata geçirilen yeni hayatın ikinci sezonda gördüğümüz Earth 2 olacağı yönünde. Yani The Flash’ın üçüncü sezonu, ikinci sezonun Earth 2’sinin hikayesi olacak.

Bu ihtimal çok çok mantıklı geliyor bana. Zira, biz ikinci sezonu izlerken Earth 2’de çıkıp da “Bu zaman aslında Earth 1 Barry’nin değiştirdiği zaman çizelgesinin dünyası” diyecek kimse yoktu. Dolayısıyla geçen sezon aramızdaki Earth 2, Barry yüzünden oluşan dünya ise bile bunu ne Barry ne de Earth 2 sakinleri bilemezlerdi.

2- Yeni zaman çizelgesi hayata geçerse bizim Flash ne olacak?

İşte cevabını en çok merak ettiğim, deliler gibi sıkıştığım konu bu. Şöyle anlatayım; zamanda geriye gidip geçmişi değiştirip gelen bir Flash’ımız daha önce oldu. 2. Sezonun 18—20 arası gibi bir bölümü olmalı. Barry geçmişe gitti, radikal olmaması gereken bir değişiklik yapıp geri gelecekti. Yaptı da. Değişiklik radikal düzeyde olmadığı için kendi zamanına dönebilmişti. Her şey olduğu gibiydi ve sorun çözülmüştü. Açıkçası o bölümde “Nasıl yani ya?” dediğimi anımsıyorum. Yani geçmişe gidip, değiştirip, sonra kendi zamanına dönebilmek, o zamana kadar olanları anımsamamayı, hafıza kaybını falan gerektirmez mi? Dahası, o zamana kadar neredeydin diye kimse sormaz mı? Neyse… Eğer zeminine oturtmak için katakulli yapacaklarsa Flash annesini kurtarıp sonra kendi zamanına dönebilir, annesinin sağ olduğunu görebilir. Ancak; bunu yaparsa “Time Wraith” yani “Zaman Hayaletleri” peşinde olacak demektir. Hem de o Flash değilken…

3- The Flashpoint Paradoks:

Daha önce bir miktar bahsettik bu kavramdan. DC evreninin en keyifli kırılma anlarından birisi ve en sevilen hikayelerindendir. Zaten DC, Flash olmasaydı ne yapardı bilemiyorum. Satışlar düşüp hikaye tükenince zamanı başa sarmak için sürekli Flash’a sarılıyorlar. Bu durumda, aslında Superman ne kadar majör ve önemliyse Flash’da o kadar önemli olmalı bence… Çünkü o evrende kendi hariç hiçbir kahramanın (iyi adam) yapamayacağı bir şeyi yapabiliyor. Zamanda yolculuk edebiliyor.

Barry, DC hikayelerinden The Flashpoint Paradoks’da, yine depresif anlarından birinde kendisini geçmişinde hayal ediyorken birden o geçmişe uyanıyor. Aslında şöyle oluyor; Barry annesinin ölmediği zamana hayaller kurarken birden kendini o zaman diliminin içinde buluveriyor. Yani dizide bizzat yaptığı şeyi aslında çizgi-roman ve anime serisinde biraz da istemsiz olarak gerçekleştiriyor. Uyandığı dünya günümüz dünyasına göre çok daha kaotik.

justice-league-the-flashpoint-paradox

Diana Prince’in Themscyra’sı ile Aqua-Man’in Atlantis’i savaş halinde. Hatta bu savaş 3. Dünya savaşı olarak adlandırılıyor. Süper kahramanların pek çoğu piyasada yok. Farklı farklı kötüler ve iyiler var. Bruce Wayne çocukken vurulup ölmüş, babası Thomas Batman olmuş, annesi Martha ise Joker (bu çok uçuk bir parametre). Harley Queen yok, onun yerine Yoyo var mesela ve Yoyo da Joker’e tapıyor (bir homo-seksüellik söz konusu gibi). Hal Jordan normal bir pilot, Green-Lantern Corps ile tanışmamış. Cyborg hükümet danışmanı. Superman’in mekiği şehrin ortasına düşmüş, devlet gizli bir laboratuvarda hapis tutuyor kendisini, Red-Light ile güçsüzleştirmişler, 40 kilo falan… Ve dünya kaosta. Flash diye birisi yok. Barry Allen kriminalde çalışan normal bir memur. Iris ise başka birisiyle evli ve çocuğu var.

Yani eğer dizideki 3’üncü sezon, 2’inci sezondaki Earth 2 değilse, dünyanın dönüşeceği yer Flashpoint Paradoks evreni olacaktır.

4- Kendimi çarparım, başkası çarpar, yıldırım bu, nereden geleceği belli mi olur?

Şimdi, gelelim asıl meseleye… Anne ve babasını kurtarmak amacıyla zamanı kıran Barry, laboratuvarında çalışırken parçacık hızlandırıcı yıldırımına maruz kalmayacaksa nasıl tekrar Flash olacak? Bu adam zaten tekrar Flash olmayacaksa dizi devam etmez. İlla ki dönüşecek. İhtimaller şunlar:

– Parçacık hızlandırıcı tekrar icat edilir, Harrison patlatır, Zoom ortaya çıkar, ama Barry Flash olmayacaktı? Onun yerine Jay Garrick mi kahraman olacak? Earth 2’nin aynısı olacaksa Barry yandı

– Parçacık hızlandırıcı tekrar icat edilmez. Flashpoint Paradoks’da Barry kendisine yıldırım çarpan anı tekrarlayacak düzenek kurduruyordu Thomas Wayne’e. İlk deneme başarısız oluyordu ve Barry vücudunda üçüncü derece yanıklarla ölümden dönüyordu. İkinci denemede ise amacına ulaşıyordu, ancak Flash yüzüğünün içinden sarı Reverse Flash kıyafeti çıkıyordu. Aman aman…

– Barry çözüm bulamayabilir, ama zamanda dolaşmakta olan kendisi, kendisine yıldırım gibi çarpabilir, bu da Flash’ı Flash yapabilir, basit ama çözüm odaklı

– Ve son olarak, gıcık olduğumuz Wally West, Speed-Force’a girip Barry’e çarpan yıldırıma dönüşebilir. Daha önce bunu görmüştük.

Çözüm ne olursa olsun Barry tekrar Flash’a dönüşene kadar baya bir eziyet çekecek gibi. Eğer çarpan yıldırım Wally olursa iş daha bir karışık. İkinci sezonda yıldırımın etkisine maruz kalan Wally muhtemelen çok farklı yollardan speedster deneyimi yaşamış olmalı. Mentörü de Barry olmalı… Ama nasıl?

5- Ve… Nihayet… “Dur Barry, yapma” Flash’ı:

Gerek sezon finalini yazarken, gerekse de bu yazımızda şunu vurguladık: Birinci sezonun sonlarında Barry’nin geçmişe gittiği ve kapı aralığından bakıp annesini kurtarmaya çalıştığı o anda kendisine “Dur yapma” diyen bir Flash vardı. Bu Flash nerede?

İşte bu Flash, 3’üncü sezonu yaşayacak olan ve annesini kurtarmakla yol açtığı 1001 türlü felaketi görüp annesinin öldürüldüğü geceye dönmek ve hatasını düzeltmek isteyen 3’üncü sezon Flash olacak. Yani tahminimce, 1’inci sezon finalinde bizim Barry’i durdurup annesinin ölümüne göz yuman Flash, 3’üncü sezon finalinde göreceğimiz Flash.

Özetle bu Flash bize şunu söyleyecek yani:

“Bak Barry… Ben 3’üncü sezon Flash…Sen, 1’inci sezonun sonunda annemizi kurtarmak için geçmişe gittin. Ben, senin o gelişinde seni durdurmak için o odadaydım. Çünkü; 2’inci sezon finalindeki halim annemizi kurtarmaya geldi, annemizi kurtarması evreni çok büyük bir felakete sürükledi. Ben, yani 3’üncü sezondaki halim, gördüm ki; annemizi kurtarmaya çalışmamız felaketten başka bir şeye yol açmıyor. İşte bu yüzden, seni durdurmaya geldim, annemizi kurtarma… Dur Barry… Yapma”

Şimdi tabi bu benim kurgum. Annenin ölme sahnesinde odada bulunan 1 çocuk Barry Allen + 3 Flash’ın dağılımını yaparken her sezondan bir Flash’ın odada olduğu kanaatine vardım.

  • 1. Sezon Flash’ı anneyi kurtarmaya gitti, durduruldu.
  • 2. Sezon Flash’ı babası öldü diye sinirlendi, bastı gitti anneyi kurtardı, ortalığı dağıttı
  • 3. Sezon Flash’ı geleceği ve felaketi gördü, döndü, 1. Sezon Flash’ı durdurdu
  • 3. Sezon Flash’ı, muhtemelen bu sefer dönecek, 2. Sezon Flash’ı durduracak

Kendi teorimi güzellemek amacıyla söylediğimi sanmayın, bunu söylerken bir “Flash” müptelası olarak söylüyorum, eğer yazar ekibi 3. Sezon hikayesini bu tip bir döngü ve paradoks üzerine kurarsa Flash bizlerin gözünde efsaneleşir.

Bize şunu söyletir: “Adamlar 3. Sezon finalini 1. Sezonda zaten yazmışlar… Helal olsun…”

E zaten Flash olmak bunu gerektirmez mi?

Okuduğunuz için teşekkürler, sevgiler…

Yeni sezonda görüşmek dileğiyle…