Anasayfa İnceleme Eleştiri The Walking Dead – Zombili Aile Dramı

The Walking Dead – Zombili Aile Dramı

*DİKKAT! Bu yazı 2.sezonun tüm bölümlerini izlememiş olanlar için spoiler içermektedir*

The Walking Dead aslında 2 sezona sıkı bir giriş yaptı, demek isterdim ama maalesef yapmadı. Hatta şu anda geriye dönüp baktığımda sezon prömiyerini zar zor hatırlıyorum.

2.sezon toplam 13 bölüm olacak ve biz 10 bölümü geride bıraktık bile. Bu 10 bölüm içerisinde seni en tatmin eden bölüm hangisiydi diye sorarsanız hiç düşünmeden 3.bölüm derim, “Save the Last One“, Shane’in saçlarını kazıması ile başlayan bölüm. Bunun haricinde bir de son bölüm 18 Miles Out iyiydi. Bunun haricindekiler bir kaç sahnesi iyi olan, “filler” denilecek cinsten vasat bölümlerdi.

Post-apokaliptik American dizilerinde ne zaman ki felakete uğramış bir dünyada sıradan aile dramı izlemeye başlıyoruz, o zaman iflah olmuyor bir daha o dizi. (Bakınız Jericho, Flashforward…) Dünyada bir avuç insan kalmış, onlarda eskaza birbirlerini bulmuş,bu durumdan nasıl kurtulacaklarının peşine düşeceklerine  yok efendim sen benim arazime girdin, yok sen bulaşığa yardım etmedin, vay efendim sen bana nasıl öyle dersin şeklinde “evcilik oyunu” oynamakla meşguller.

Kaç bölümdür düpedüz aşk üçgeni izliyoruz. Diziye derinlik katılmak istenildiği, insan ilişkilerine, duygusal hesaplaşmalara yer verilmek istenildiği söyleniyor. Elbette bunlar güzel istekler de bunlar klasik aile dramı yöntemleri izlenerek mi yapılmalı yani? Bak 10.bölümde ne güzel başardın işte!

Zombi dizisinde zombi göremiyoruz! İlk sezonun yarattığı heyecanın, aksiyonun, korkunun zerresi yok 2.sezonda. Bir de üstesine korkarım karakterlerinden bu kadar nefret edilen bir dizi daha zor bulunur. (Bir de True Blood var, 2 başrol oyuncusundan bu denli nefret edilmesine rağmen izlenen 🙂 ) Özellikle kadın karakterlerin antipatikliği, diziyi katlanılmaz hale getiriyor.

Ve gerçekten cevabını çok ama çok merak ettiğim bir soru var. Ne diye olmadık yere kurtardıkları çocuğun bacağını iyileştirdikten sonra onu götürüp uzak bir yere  bırakmak gibi bir amaç içindeler? Bu bacağı sakat olan bir çocuk için o dünyada kesin bir ölüme sebebi değil midir? Madem ölmesini umursamıyorlar neden kurtardılar? Hadi öldürmediler yeni böüm jeneriklerinden gördüğümüz gibi çiftliğe geri götürdüler, ne diye işkence ediyorlar? Öyle bir dünyada ne kadar kalabalık olursalar o kadar güvende değiller mi? Bu çocuğun ne gibi bir zararı olabilir? Madem zararlı olduğunu düşünüyorlar neden kurtardılar?

Rick bardaki iki adamı aslında idare edebilecekken ne diye vurdu? Lori’nin tek başına yola çıkması nasıl bir saçmalıktır? Zombiler et kokusuna mı geliyor, kan kokusuna mı? Hastalık tırmalama ile d bulaşıyorsa karakterler nasıl oldu da şimdiye kadar hasta olmadı? Rick nasıl bu kadar geniş bir adam? Dale nasıl bir sezgi ile Shane’in Otis’i öldürdüğünü anladı? Ne diye zombilerin kökünü kurutmak için şehirleri ateşe vermiyorlar?

Uzar gider bu soru listesi. Kendi içinde tutarsızlıklar var çünkü.

Diziyi izlemeye devam etmeyecek değilim ancak ağır söylenmelerimden de kurtulamayacaklar…