Anasayfa İnceleme Eleştiri Twin Peaks Özel – 1.Kısım

Twin Peaks Özel – 1.Kısım

Uzun bir aradan sonra geri dönen dizilerle ilgili haberlerden söz etmişken, Twin Peaks’i anmamak olmazdı. 25 yıl aradan sonra geri dönmeye karar veren dizi bence son yılların en güzel haberini vermiş oldu David Lynch hayranlarına. Bu sevilen dizinin incelemesine her zaman olduğu gibi diziyi izlememiş/izlemeye heveslenenler için tanıtarak başlamak istiyorum.

1990-1991 yılları arasında yayınlanan dizi, Körfez Savaşı sebebi ile sadece 1 yıl ekranlarda yer aldı. 2 sezon süren dizinin 1.sezonu 8, 2.sezonu ise 22 bölümden oluşuyor. Aynı zamanda savaş sebebiyle yayından kaldırılan dizinin, daha önceden çekilen pilot görüntüler ile sonradan çekilen bir kaç doldurma sahnesi birleştirilerek 1992 yapımı “Twin Peaks: Fire Walk With Me” adı altında 135 dakikalık bir filmi yayınlandı. Dizinin yönetmeni sinemada gizem ve karanlığın efendisi olan David Lynch/Mark Frost ikilisi. Baş rolde de Lynch’in bir çok filminde ana karakter olarak gördüğümüz, favori oyuncularından Kyle Maclachlan (Dune, Blue Velvet) yer alıyor.

Dizi, Twin Peaks adında hayali bir kasabada açılıyor. Kasabanın sevilen ve popüler kızlarından Laura Palmer bir göl kenarında, kasabanın tanıdık simalarından biri tarafından, plastik bir ambalaja sarılı halde ölü bulunur. Bu küçük kasabanın polisi olayı incelemek için yeterli olmadığı için, FBI tarafından Ajan Cooper (Kyle Maclachlan) cinayeti soruşturması için davaya atanır ve Twin Peaks’te kalmaya başlar.

Dizi boyunca hemen hemen herkesten bir kere şüpheleniriz. Çünkü her bölümde bilmediğimiz ve bizi şaşırtacak sürprizlerle karşı karşıya kalırız. Aslında Laura’nın bilinmeyen bir sürü sırrı olduğunu ve en önemlisi de kimsenin gözüktüğü kadar masum olmadığını öğreniriz. Ayrıca bana göre en ilginç taraflarından biri de dizinin doğa üstülüğe de yer vermesi. Ajan Cooper bazı imgeler ve hayali kişiler görür. Bunları takip ettiğinde de en son katilin kim olduğunu öğrenirler; fakat bu bir son değildir. Burada sıradan bir polisiye izleyeceğinizi düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Dizi katilin kim olduğunu öğrendikten sonra da tüm heyecanı ve kafa karıştırıcılığı ile tam gaz devam ediyor. Zaten David Lynch’in sadece bir filmini bile izlediyseniz ne kadar değişik bir yönetmen/yazar olduğunu az çok biliyorsunuzdur.

Dizi ile ilgili daha fazla ipucu veremiyorum çünkü söylenen her şey adeta spoiler sayılır. O yüzden öncelikle eski karakterleri tanıtmak, sonra da yeniden çevrimden ve kimlerin yer alacağından bahsetmek istiyorum.

Küçük bir not: Tamamen kişisel zevklerime dayanıyor; fakat dizinin müzikleri Angelo Badalamenti tarafından yapılmış ve hepsi o kadar harika ki, diziyi izleme keyfinizi kat be kat arttırıyor.

Detaylı karakter tanımlamalarının yer aldığı Twin Peaks Özel – 2.Kısım yazımızı ise şuradan okuyabilirsiniz.