Anasayfa İnceleme Eleştiri Twin Peaks Özel – 2.Kısım

Twin Peaks Özel – 2.Kısım

Twin Peaks özel dosyamıza devam ediyoruz. Bu yazımızda dizide yer alan karakterleri yakından inceleyeceğiz. Özel incelememizin ilk kısmı Twin Peaks Özel – 1.Kısım ise şuradan okunabilir.

cooper-5

Dale Cooper (Kyle Maclachlan)Kyle Maclachlan’ın canlandırdığı Cooper karakteri, dizinin en garip kişiliklerinden. Cooper’ın takıntıları vardır. Gittiği yerlerin kahvesini ve bir dilim kirazlı turtasını mutlaka dener. Onun için kahve güne güzel başlamanın en önemli unsurudur. Sürekli yanında bir kayıt cihazı taşır. Diane denilen bir başka görevliye (Twin Peaks’in kitabında Cooper’ın sekreteri olarak geçiyor.) günün özetini anlatır ve zaman zaman içini döker. Dizide bununla ilgili bir bilgi yok ama kişisel fikrim Diane’in gerçek biri olmadığı yönünde. Belki de sadece Cooper’ın kayıt cihazına koyduğu isim. Bunun yanı sıra Cooper, kaldığı otelin sahibi olan Benjamin Horne’un kızı Audrey Horne ile adı konmamış bir ilişki içerisindedir. Audrey, Cooper’a aşık olmuştur; fakat daha önce sevdiği kadını kaybetmiş olan Cooper bir türlü Audrey’e tamamen kendini açamamıştır. Doğa üstülüğe inanan ve hayalinde (gerçek mi hayal mi bilemiyoruz) kendisine verilen bulmacaları çözmesi sayesinde gerçeğe ulaşan Cooper için, gerçeği öğrenmek sadece yeni bir maceranın başlangıcı olur.

Laura Palmer

Laura Palmer (Sheryl Lee):  Lisenin popüler kızı Laura, kendisi gibi bir başka popüler çocuk olan okul takımının kaptanı Bobby Briggs’in sevgilisi. Dışarıdan herkesin gördüğü, okulun en beğenilen çocuğu ile çıkan, akıllı, herkesin sevdiği bir kızdır; fakat gerçeğin bununla alakası yoktur. Laura öldükten sonra ortadan kaybolan günlüğünde yazanlar, psikiyatrisinden alınan ses kayıtları ve karıştığı karanlık işler. Dale Cooper sürekli olayı aydınlatmak için uğraşırken, her bulduğu ipucunda Laura’nın tahmin edilenden çok daha karanlık işlere karıştığını öğreniriz. Ayrıca Sheryl Lee dizide “Laura” olarak çok az yer almasına rağmen, Laura’nın kuzeni Maddy olarak ise dizide 18 bölüm yer almıştır.

Bobby Briggs

Bobby Briggs (Dana Ashbrook): Laura’nın sevgilisi Bobby okulun popüler ve havalı çocuklarından. Bobby okulda herkese üstünlük taslıyor ama evde kendi babası asker Garland Briggs tarafından sürekli eziliyor. Laura ile olan ilişkisi aslında bir paravan. Bölümler ilerledikçe ne Bobby’nin ne de Laura’nın bu ilişkiye sadık olmadıklarını görüyoruz.