Anasayfa Yazarlar

Yazarlar

Burcu Mercan Babal

Burcu Profil16 Ocak 1984 tarihinde Bandırma’da başlayan hayat yolculuğuna on yıldır İstanbul’da devam ediyor. Okula başlamadan önce karar verdiği dublör olma fikri zamanla gazeteci olma, spiker olma, eleştirmen olma, dergi yazarı olma şeklinde evrildi. Ancak derslerinde başarılı olma trajedisi sebebiyle bunları “hobi olarak gene yap”ması salık verildi ve kendini önce YTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünde sonrasındaysa SAP QM danışmanlığı yaparken buldu.

Yaklaşık beş yıldır çeşitli blog, site ve online dergilerde hem mahlası “widfara” hem de gerçek ismi Burcu Mercan Babal ile farklı alanlarda yazdığı yazıları paylaşmakta. Önceleri daha çok film eleştirisi yazıyor idiyse de son 6 yıldır ağırlıklı olarak yabancı diziler üstüne yazıyor. Bu yazıları bir araya getirebileceği bir site isteğiyle yola çıkarak Dizi-Mania’yı kurdu 18 Ağustos 2011 tarihinde. Çok dizi izliyor, vakit buldukça yazıyor ama aklındaki tüm “proje”leri hayata geçirebilecek zamanı bulamıyor yine de (bu konuda sürekli söylenmekte). En sevdiği dizi That 70s Show, en beğendiği dizi ise Mad Men; İngiliz dizilerini çok seviyor ama parodilerini değil, Joss Whedon kendisi için “Tanrı”ya en yakın insan 🙂

Bir de – işkolik demeye dilimiz varmıyor ama – emek vermeyi, üretmeyi seviyor.

Zeynep Erpamir

resim17 Ekim 1977 İstanbul doğumluyum. Çalışma hayatıma Number One Grubu’nda başlayarak, müziğe olan sonsuz sevgimi bir nevi iş alanına dönüştürmeyi başardım. Ardından Skyturk’te “Mesajınız Var”, “Backstage” ve “Yaşama Keyfi” programlarının sunuculuğunu ve yardımcı yapımcılığını üstlenerek televizyonculuk alanında kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. Şu sıralar belgesel dünyasına adım atarak daha farklı yönlerimi keşfetmeye çalışıyorum. Müziğin yanı sıra sinema da en sevdiklerim arasında.

Ve tabii ki yabancı diziler… Sanırım “Cheers”, “Frasier” ve “Seinfeld” gibi klasikleşmiş dizilerle sıkı bir yabancı dizi takipçisi olmanın adımlarını atmış olabilirim. Ne mutlu ki bu dizi severlik beni bir Dizi-Mania yazarına dönüştürdü 🙂

Mehmet Emre Aktop

IMG-20150410-WA009110 Aralık 1993 İstanbul doğumluyum. Asker çocuğu olmanın verdiği sürekli şehir değiştirmeler yüzünden sırasıyla İstanbul, Kars ve Malatya’da yaşadım, 9 yıldır da İzmir’de yaşıyorum. İzmir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Küçüklüğümden beri yabancı kültürlere olan ilgim, lise yıllarında ingilizcemin de gelişmesiyle beraber yabancı dizilerle tanışmam ile tavan yaptıktan sonra düşüncelerimi paylaşmak için sitelerde yazmayı düşündüğümde karşıma Dizi-Mania’nın çıkmasıyla yazarlığa başladım. My Name Is Earl ile başladığım yabancı dizi serüvenim Doctor Who ile zirveye ulaşmış durumda. Bir diziye başladığımda onu hemen bitirmek isterim. O yüzden dizi izleme maratonlarını biraz abartıp Game of Thrones’un 2 sezonunu 35 saat uyanık kalarak izlediğim doğrudur.

Said Doğan Etiler

2 Eylül 1996 yılında Mersin’de doğdum. Yaklaşık 6 yaşımdan beri bilim kurgu ve fantastik kurgu filmleri izleyip, zamanımın çoğunu ise yine bilim kurgu ve fantastik kurgu kitapları okuyarak geçirmekteyim. 15 yaşında tanıştığım çizgi romanlar ise hala en büyük hobim konumunda olup, öğle aralarını aç olarak geçirmemin de yegane sebebidir. Sadece bilim kurgu ve fantastik kurgu dizilerini takip etmek gibi de garip bir takıntım vardır. Ayrıca gelmiş geçmiş izlediğim en iyi yabancı dizi ve en iyi bilim kurgu dizisi de tartışmasız Fringe‘dir. 2014 yılında girdiğim üniversite ile yolculuğuma bir müddet İstanbul’da devam etmek zorunda kaldım. Normal insanlarla çok zor iletişim kurmama rağmen bir geek gördüğüm zaman da çenem bir hayli düşer 😀 Belki de bu yüzdendir ki sevdiğim diziler ile ilgili düşüncelerimi paylaşabileceğim yegane site olan Dizi-Mania\’da yazmaktayım.

Beyza Uzuntuna

image1Doğma büyüme İzmir’liyim. İzmir Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okumaktayım. Henüz yaşım çok genç olmasına rağmen, kendimi bildim bileli yabancı diziler ve filmlere meraklıyımdır. Daha çok filmler hakkında bilgi sahibi olsam da bir çok diziyi eş zamanlı takip ediyorum ve haklarında yazmayı seviyorum. Öncelikli olarak korku/gerilim dizilerine ağırlık versem de her türden diziyi takip etmeye çalışıyorum. Benim için çekilmiş en iyi dizi Twin Peaks çünkü deli bir David Lynch hayranıyım. Son yıllarda çekilen en iyi dizinin Sherlock olduğunu düşünüyorum. Onun haricinde de gülmek istediğim zaman Seinfeld ve Will & Grace vazgeçilmezimdir.

Çağlar Kulaksız

 Profil1984 yılında doğdu. Endüstri Mühendisliği mezunu, müfettiş olarak çalışıyor. Evli, hayatının aşkıyla evlendi. Yaşı büyüse de kendisi pek büyüyemedi. Sinema ve dizi dünyasına, bilim kurgu ve fantastik edebiyata olan merakı sevebiyle 18’li yaşlarının üzerine çıkamıyor. Onun için Isaac Asimov’la ve I-Robot’la başlayıp Terminator ve Matrix’le renklenen apokaliptik yapay zeka hikayeleri birer hayat felsefesi. Bu sebeple 101 uğurlu sayısı. Tolkien ve Orta Dünya ise ideal dünyasının tanımı. Hayallere daldığında kendisini Ithilien Irmağında serinlerken buluyor. DC evreni ve Marvel dünyası ise onun çocukluğunun şekli. 90’larda çocuk olmanın tüm tatlarını dibine kadar tattığı zamanları temsil ediyor.

…ve Battlestar Galactica onun nihayete ermek istediği yer. Sonlanacaksa “So say we all” diyerek sonlanmak arzusunda.