Anasayfa Dizi Detay Yerli Dizilerde Türkü Modası

Yerli Dizilerde Türkü Modası

Son zamanlarda ülkemizdeki dizilerde türküler çok fazla kullanılmaya başlandı. Biz de erinmedik, hangi dizide hangi türkü kullanılmış bunu sizler için araştırdık. Listemizdeki türkülerin sözleri ve künyelerini araştırırken turkudostlari.net sitesinden faydalandık. Türkü Dostları Arşivi bu konuda bir listeye sahip olmasa da bizim için sitedeki en güzel türküler bölümü işimizi oldukça kolaylaştırdı.

Haydi başlayalım.

Kapalıçarşı

İlk olarak karşımıza Kapalıçarşı dizisinde Olgun Şimşek imzasıyla “Üflediler Söndüm” beste formunda türküsü çıkıyor. Kapalıçarşı 2009 senesinde ATV kanalında yayınlandı. Dizinin başrol oyuncusu Nejat İşler’di. “Üflediler Söndüm” eserinin söz ve müziği Cem Yıldız’a ait.

Kurtlar Vadisi

Osman Sınav yönetimindeki Kurtlar Vadisi’nde bir çok türkü yayınlandı. Bunlardan en sevileni “Hekimoğlu” türküsü oldu. Fatsa yöresine ait olan Kadir İnanır kaynak kişisinden 1971 yılında derlenmiştir. 110 repertuar numarasıyla TRT Arşivinde yer almaktadır.

İkinci Bahar

Aynı zamanda Özdemir Erdoğan’a ait olan şarkı bir diziye de ismini kazandırmıştır. Bu dizide Şener Şen başrolünde birçok türkü seslendirilmiştir. İzleyicisini ekrana kilitleyen en güzel türkülerden biri de “Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar” olmuştur. Cemil Cankat kaynak kişisiyle Urfa yöresine ait olan bu türkü, Muzaffer Sarısözen tarafından derlenmiştir. 746 repertuar numarasıyla TRT Arşivinde sunulmaktadır.

Çemberimde Gül Oya

“Çemberimde Gül Oya” dizisi Çağan Irmak yönetiminde çekilmiştir. 1980 darbesinden önceki yılları konu alan dizi Kanal D ekranlarından gösterilmiştir. 2005’de son bölümünü yayınlayıp ekranlara veda etmiştir. “Çemberimde Gül Oya”, Kemal Nazım Bigalı’ya ait olan bir Çanakkale türküsüdür. Ahmet Yamacı tarafından derlenmiştir. Repertuar numarası 1268’dir.

Acı Hayat

“Acı Hayat” dizisi Abdülkadir Ceylan Ede yönetiminde izleyiciye sunulmuştur. 2005 yılında Show TV’de yayınlanan dizi 2007 yılında ekranlara veda etmiştir. Bu dizide izleyicileri en çok “Kırmızı Gül Demet Demet” türküsü duygulandırmıştır. Erzurum yöresine ait olan bu Muharrem Akkuş türküsü 19 Ağustos 1964 tarihinde Nida Tüfekçi tarafından derlenmiştir. 1175 repertuar numarasına sahiptir.

Kurşun Yarası

Son olarak inceleyeceğimiz dizide “Çökertme Türküsü” karşımıza çıkıyor. 2003 yılında Ege kasabasında, Karapoşu kahramanını konu alan dizi sevilerek takip edildi. Dizide geçen “Çökertme Türküsü” Rüştü Gür’e ait bir Bodrum türküsüdür. Muzaffer Sarısözen tarafından derlenen bu türkü 2607 repertuar numarasıyla TRT Arşivinde yerini almıştır.

Güzel Anadolu’nun sesi türküler.
Yanık yıkık buruk.
Kulağımızdan eksik olmasın.

turkudostlari.net sitesine teşekkürler.

Kaynak: https://www.turkudostlari.net

BENZER KONULAR

0 1769