Anasayfa İnceleme Eleştiri Zaman Yolculuğu Temasının Kullanıldığı 17 Dizi

Zaman Yolculuğu Temasının Kullanıldığı 17 Dizi

Zaman yolculuğu kuşkusuz bilim-kurgu dizilerinin en çok kullandığı konseptlerden biri. Bilinmeyene duyulan merak dolayısıyla herkesin son derece ilgisini çeken bu olgu eğer gerçek olsaydı, neler olabileceğini farklı şekillerde yorumlayan dizilere gelin bir göz atalım;

Liste bir sıralama belirtmemektedir.

1. Doctor Who

All_

Belki de hiç bir dizi zaman yolculuğunu bu kadar çok benimseyip böyle harika bir karakter üzerinden anlatmamıştır. 23 Kasım 1963 tarihinde başlayan ve belirli dönemlerde ara vermiş olmasına rağmen tam 52 senedir devam eden Doctor Who, Gallifrey adlı galakside yaşayan ve Time Lord yani Zaman Lordu olan Doktor’un, türünün son örneği olarak Dalekler ile girilen savaşta hayatta kalmasını ve TARDIS (küçük bir telefon kulübesi görünümünde fakat içinde çok fazla oda hatta yüzme havuzu bulunur) adlı zaman makinesi ile yolculuk yaparken yaşadığı maceraları konu alır. Hücre yenilenmesi sayesinde neredeyse ölümsüz olan Doktor (bu yenilenmelerde Doktoru oynayan kişi değişir), hemen hemen tüm hikayelerinde Dünyalı bir yol arkadaşı ile seyahat eder ve olmaması gereken kötü olayları önleyerek evrenin güvenliğini sağlar.

6 adet spin-off’u bulunan dizinin, bir çok bölümünde tarihi kişiliklerle de tanışırız. Bunlara Agatha Christie (The Unicorn and the Wasp), Van Gogh (Vincent and the Doctor, The Pandorica Opens), Charles Dickens (The Unquiet Death) ve daha bir çok tarihi kişilik örnek gösterilebilir.

Not: Doctor Who spin-off’u olan ve zaman yolculuğu içeren Torchwood’da izlenebilir dizilerden.

 • Life on Mars adını çok duyduğum bir dizi. sürekli kült diziler listelerinde falan yer alıyor. onu izlemek istiyorum. bir de bu listedeki en sevdiğim dizilerden birisi Outlander, tamam bu dizi çok da bir bilim kurgu dizisi sayılmaz ama Ronald D Moore çok iyi bir iş çıkarıyor bence 🙂

 • 5ive Days to Midnight’ın konusu da baya ilgimi çekti bu arada, onu da mutlaka izlemek istiyorum 🙂

  • beyza uzuntuna

   Bu listeyi oluşturur oluşturmaz ilk yaptığım şey 5ive days to midnight a başlamak oldu 😀 Sadece beş bölüm ama şu an izlediğim yere kadar heyecanlı ve ilginç diyebilirim.

 • Pingback: Zaman Yolculuğu Temasının Kullanıldığı 17 Dizi - Yazı Oku()

 • Bedirhan çakır

  Terra nova keşke bitmeseydi devamının geleceğinden çok emindim hele son bölümde .

 • sohrab racabov

  11.22.63 ve legend of tommorrow izledim sadece digerlerine de bakacam bu 2si cok guzeldi