Anasayfa Özel Dosya Breaking Bad Breaking Bad’i Hatırlamak

Breaking Bad’i Hatırlamak

Şimdi dizinin bölümlerine, dahiyane bir şekilde kullanılan renk paletlerine ve Walter’ın icraatlarına bir göz atalım.

A. Renk Paletleri

Herkes dizideki her ana karakterin kendine has bir renk paletinin olduğunu fark etmiştir. Mary hep mor giyinir, Walter, Heisenberg iken siyah takılır veya Hank hep sonbahar renklerinde dolaşır. İşte tam bu noktada TDYLF ekibi de dizide kullanılan renk paletlerini şöyle bir infografikte açıklamış.

Print

Mesela Walter’ın giydiği siyah ölümü sembolize ederken, yeşili ise para ve hırsı sembolize ediyor. Aynı şekilde Skyler’ın mavisi sadakati, gökyüzünü ve soğukluğu; Jesse’in kırmızısı korku, kan ve şiddeti, Hank’in kahverengisi ise gücü, dengeyi ve toprağı sembolize ediyor. Kısacası dizi boyunca karşımıza çıkan renk yoğunlukları hatta karakterlerin giysilerinin renkleri dahi boşuna değil. Hepsi bölümün veya durumun hangi raddede olduğuna veya hangi duyguda olduğuna göre değişiklik gösterir. Mesela bunu diziyi bitirenler daha iyi anlayacaktır; Skyler’ın renk paletine baktığımız zaman ilk sezon sürekli mavi giyerken 2-3 ve en son artık 4. ve 5. sezonlarda tamamen siyaha dönmeye başlıyor. Bu da hem Skyler karakterinin evrimini özetliyor hemde dizinin hikaye akışı hakkında bize ipuçları veriyor. İşte Gilligan bunları dahi ustalıkla düşünerek izleyiciye her dakika karakterlerin içinde bulundukları duygu furyası ve genel olarak bölümün mahiyeti hakkında mesaj yollamaktadır.

B. Walter White. Anti-Kahraman mı, Kötü mü ?

– Bu maddeyi okumadan önce kesinlikle bir uyarı yazmalıyım. Çünkü bu maddeyi sadece diziyi izleyenler için yazıyorum. O yüzden muazzam derecede spoilera maruz kalmak istemiyorsanız bence direk bir sonraki maddeye geçmelisiniz –

Hala buradaysan devam ediyoruz.. Genel olarak Breaking Bad hakkında veya Walter White hakkında yazılan her yazıda kendisi okuyucuya bir anti-kahraman olarak tanıtılır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki, o da anti-kahramanın tanımıdır. Mesela yakınlarda Marvel’s Daredevil’ın yeni sezonu gelecek. Bu sezondaki antagonistimiz ise Punisher karakteri olacak. Punisher karakteri esasen bir anti-kahramandır. Yani anti-kahraman demek, yine normal kahramanlar gibi iyilik için ve masumların refahı için savaşmak demektir, lakin bir farkla. Anti-Kahramanlar kural tanımazlar. Kanunsuz olmak manasında bir kural tanımama değildir bu. Amacına ulaşmak yolunda önünde hiç kimsenin ve hiç bir şeyin duramamasıdır. Yani Punisher eğer bir kötüyü cezalandırmak istiyorsa, bunu öldürerek veya işkence ederek yapar. Ve karşısına bir kahraman dahi çıksa onu yolundan çeviremez, çünkü Punisher o kahramanı dahi öldürmeyi göze alabilir. İşte Walter White da aynı böyle bir insan. Uyuşturucu baronu olmak mı istedi? Bitmiştir. Önünde kaç hayat solup gitmiş hiç bir önemi yoktur onun için. İsterseniz Walter White’ın elinde doğrudan veya dolaylı yolla kaç hayat sönüp gitmiş veya kaç masum can acı çekmiş bir göz atalım:

  • Brock’u zehirlemesi
  • Jane’i kurtarabilecekken sırf Jesse’in aklına girdiği için ölmesine göz yumması
  • Zincirleme bir sonuç olarak 2 uçağın çarpışması ve akabinde kazılan 167 mezar
  • Mike’ı öldürmesi
  • Jesse’yi, Gale’i öldürmeye zorlaması
  • Nazi grubuna Andrea ve Brock’un nerede yaşadıklarını söylemesi.. Ardından Nazilerin Andrea’yı öldürmesi
  • Huzur evinde Gus Fring’i öldürmek için bomba patlatması
  • Hapishanede toplu infaz düzenlemesi
  • Hank’e sahte bir itiraf videosu ile şantaj yapması
  • Hank’in ölümüne yol açması

Ve bunlar sadece şu an aklıma gelenler. Diziye en baştan bir daha başlasam emin olun bir bu kadar daha madde çıkacaktır.

C. En iyi 40 bölüm

Bölüm listesine ve IMDb puanlarına bir göz gezdirdiğimiz zaman karşımıza şöyle efsanevi bir tablo çıkıyor;

Adsız

Tablodan da rahatlıkla görüldüğü üzere asıl olarak 3. 4. ve 5. sezonların bölümleri en yüksek puanları kapmış. Toplamda 62 tane bölümünün olduğu hatırlarsak, 40 bölümünün 8,7 puan üstü olması bölümlerin kalitesini genel olarak belli ediyor.  Zaten şöyle bir hatırlarsak eğer bu iki sezon efsanevi kelimesinin hayat bulmuş haliydi. Şimdi hatırlıyorum da, 5. sezonu 27 saat boyunca ayakta kalarak izleyip bitirmiştim. Bendeki etkisi gerçekten çok büyük olmuştu dizinin. Hele ki  Ozymandias…  Acaba dünya üzerinde 10/10 puan alan kaç tane daha böyle bölüm vardır? Breaking Bad’in en iyi bölümü olmasının yanında tüm dizi tarihinin de en iyi bölümleri arasında yer alabilecek bir potansiyele sahip. Tabii ki hemen ardından gelen Felina’yı da unutmamamız gerekir. (Felina “Finale” kelimesinin anagramıdır. Yani harflerin yerleri değiştirilerek iki kelime de oluşturulabilir.) Tek bölüm adıyla tüm Breaking Bad antolojisini özetlemişti Gilligan… Demir (Fe), insan kanında en büyük oranda bulunan element… Lityum (Li) Crystal Meth yapımında en çok kullanılan metal… Sodyum (Na) Gözyaşımızda büyük oranda bulunan bildiğimiz saf tuz… Kan, Meth ve Gözyaşı… İşte Breaking Bad’in özeti…

Dizinin Anısına…

Son olarak bu efsane diziyi bir kez daha hatırlamak için fan yapımı şu mükemmel videoyu izleyelim. (Not: Maalesef bu videoda yüksek dozda spoiler içerir.)