Anasayfa Haberler En Son Haberler En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

En İyi Dizileri Seçiyoruz – Bilim Kurgu/Fantastik Kurgu

Doctor Who (IMDb Puanı: 8,8)

doctor-who-season-8-premiere-date-revealed_jgrj

Rakipleri olan dizilerin tamamından çok daha eski bir orijine sahip olan Dr. Who, Britanya kökenli prodüksiyonların amiral gemisi ve gururu açıkçası. Kendi kadar eski olan tek rakibinin Battlestar Galactica olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Dr. Who, yayınlanan bölüm sayısına da bakıldığında akıl almaz bir serüven olarak gözümüze çarpıyor.

Bir Time-Lord yani Zaman Lordu olan Doktor, dizinin adından da anlaşılabileceği üzere “Kim?” olduğu bilinmeyen ancak tüm zamanlarda parmağı olan bir kahraman. Dolaştığı zamanlarda kendisine ve çevresindekilere zamanın akışını değiştirecek müdahalelerde bulunan Doktor, bizzat gözleriyle gördüğü dünyanın sonunu farklılaştırmak amacında. Bunun için hem zamandan, hem zamanı bozanlardan, hem zamanı sonlandıranlardan kaçmakta. Tabi kaçtığı tek şey bunlarla da sınırlı değil. Doktor, aynı zamanda eskiyen bedeninden de kaçma halinde ve bu yüzden zamanı dolan her bedenden yeni bir bedene sıçrayarak zamana karşı galip gelme amacında.

Çok sayıda farklı aktör tarafından canlandırılan Doktor, Dalek ırkı ve yoldaşlarıyla ekranların hala en çok seyirci sahibi yapımlarından birisi. Özellikle uzay – zaman, zaman mekaniği, zaman tutarlılığı, zamanda yolculuk gibi konulara ilgi duyan herkesin bu diziyi kesinlikle izleme listesine alması gerekiyor. Başlarda Show TV’de yayınlanan çocuk kuşağı çizgi filmlerinden fırlama gibi görünen tiplemelere zamanla alışıyor, onları benimsiyor ve içinizde kültleştiriyorsunuz. Bu yönüyle Star-Wars etkisi yarattığını söylemek yanlış olmaz sanırım.

Daredevil (IMDb Puanı: 8,8)

daredevil-netflix-marvel-poster-new

Yıllar önce Ben Affleck’in baş rolünde oynadığı film ile sinematik evrene adım atan Daredevil, hakkının verilmediği hissedilince askıya alınan bir yapımdı. Ancak dizi evrenine attığı adımda ses getirmeyi başardığını söyleyebiliriz. Kör bir avukat olan Matthew Murdock dövüş sanatlarında kendisini geliştirmiş olmasının da etkisiyle geceleri kötülükle savaşmakta olan bir isim.

Onu kendi evrenindeki diğer kahramanlardan ayıran özelliği ise tıpkı Batman gibi Süper-Kahraman olmayan süper kahraman olması. Kendine has özellikleri süper yeteneklerinden değil fiziksel disiplininden kaynaklanıyor. Bu haliyle onun her zaferi emsallerinin zaferlerinden daha değerli. Gözlerinin görmemesine rağmen bunu yapabilmesi de onu çok farklı kılıyor şüphesiz. Tutan dizi versiyonuyla listemizde hoş geldin alanlardan.

The X-Files (IMDB Puanı: 8,7)

x-files-2016

Başlangıcı ve popülaritesi, yabancı dizi izleme alışkanlığını kazanmamızdan öncesine dayanıyor. Hatta bu yönüyle Türkiye’de televizyonlarda izlenmeye başlanan ilk bilim-kurgu yabancı dizi olarak da adlandırmak mümkün.

Ajan Fox Mulder ve Dana Scully’nin metafizik olayları araştıran bir departman adına çalıştıkları serüvende, zamanla yaşanan metafizik olayların büyük çoğunluğunun, hükumet tarafından da bilinen ve saklanan uzay ve uzaylı programından kaynaklandığını anlıyoruz. Küçük yaşta kız kardeşinin uzaylılar tarafından kaçırıldığına inanan ve olağan dışı olayların peşini bırakmayan Fox Mulder ile bilime kendini adamış ve yaşanan olayların tamamında doğallık ve bilimsellik arayan Dana Scully, dizi tarihinin birbirine en çok yakıştırılan ortakları olabilirler.

Aralarında senelerce bir duygusal yakınlaşma olması beklenen, zaman zaman bunun eşiğine de gelen ancak prensipleri gereği bu duvarı aşamayan ikilimiz, bilim-kurgu dizi tarihinin en heyecanlı ve gizemli serüvenlerine birlikte atıldılar. Halen baştan başlanıp izlenilesi, gizem dozajı bir an olsun düşmeyen X-Files, klasikçi okurlarımızın zirveye taşıması ihtimali bulunan en iddialı yapım olarak göze çarpıyor.

BENZER KONULAR