Anasayfa Dizi Detay Dizi Sözlüğü 3.Bölüm

Dizi Sözlüğü 3.Bölüm

0 1250

Yabancı dizi dünyasında Türkçe’de tam kelime karşılığı olmayan ya da karşılığı olsa da bu şekilde dilimize yerleşmemiş bazı sözcük kalıpları mevcut; teaser, tariler, sneak peek, spin-off, pilot, flashback, vs. bunlardan bazıları.

Daha önce şurada ve şurada 3’er sözcükten bahsetmiştik. Bu yazıda da yeni 3 sözcük ile karşınızdayız;

Spin Off: Türkçe karşılığı “yan ürün” olan bu kelime, bir yapımndan başka bir yapım türediğinde kullanılıyor. Şöyle ki; söz konusu dizideki karakterlerden birisi için o dizi haricinde bir seri çekilirse bu yapıma spin-off deniyor. Şu şekilde örneklendirilebilir; Buffy The Vampire Slayer dizisindeki Angel karakteri için çekilen “Angel” isimli dizi, Friends’ten türeyen Joey, Supernatural’dan türeyen web dizisi Ghostfacers, Avatar: The Last Airbender’dan sonraki avatarın hikayelerini anlatan Avatar: The Legend of Korra, Battlestar Galactica’dan türeyen ve hikayenin başını anlatan Caprica, He-Man çizgi dizisinden türeyen She-Ra vs. (Şu ve şu linkten detaylı listelere ulaşmak mümkün, meraklıları için)

Premier: Bu sözcük İngilizce değil de Fransızca’dır. Sözlük anlamı birinci, birincildir. Bir dizinin ilk bölümü ya da bir dizinin yeni sezonunun ilk bölümü için kullanılır. Sinema alanında da aynı kullanım mevcuttur. Aslında bu kelime o kadar uzun zamandır kullanılıyor ki dilimizde (sanırım sinema denen şeyin icadından beri) prömiyer olarak Türkçe’leştirilmiş (TDK sözlüğünde bulunmakta). Ben de yazılarımda bu şekilde kullanmaktayım. (Diğer taraftan bu kelime Gala Gecesi manasında da kullanılyor.)

Webisode: Aslında bu yeni bir kavram sayılır. Episode’un internet televizyonculuğundaki hali denilebilir kısaca. Nasıl ki TV’de yayınlanan dizi bölümlerine episode diyoruz, internet için özel çekilen/hazırlanan dizi bölümlerine de webisode deniyor. Aslında webisodelar genelde asıl dizilerin birer spin-offu şeklindeler ve internet ortamında ücretsiz olarak yayınlanıyorlar. The Walking Dead’in, Being Human UK’in (ismi Becoming Human), Dexter’in (animasyon şeklinde) ve hatta Lost’un webisodeları mevcut.